Kubernetes - sekcja memów

Zastanawiam sie czy nie zacząć próbować nauczyć się k8s i zastanawiam sie czy nie wiem może by ktoś też chciał, pewnie wypieprze sie na pysk kilka razy zanim to zrobie, ale szekle jakie sie z tego dostaje do mnie przemawiają xD

• Soboty o 16:00
  • Niedziele o 16:00

0 głosujących

2 polubienia

Ej, też chcę! I @pmysl też byłby zainteresowany z tego co słyszałem. Pytanie, jak z tym zacząć. Z tego co mówił @q3k, jedno jest oczywiste: nie od self-hostowania własnego serwera, chyba że ktoś lubi ból w wersji XXL.

Może jakiś klaster na digital ocean sobie ogarniemy? ~40zł/mies na spółę nie brzmi jak duży koszt na start - jak już będziemy mieli za sobą podstawy, możemy zacząć odchodzić od gotowych rozwiązań.

No i kwestia organizacyjna: w jakiej formie to widzimy?

Osobiście chce przygotować się na clusterfaile i inne gówna, więc możemy spróbować pobawić się kubeadmem, rancherem, k3s, OpenSUSE Kubic, a jak z tego nic nie wyjdzie to wtedy rozważyć klaster na DO. Nie wiem, czy trafie na selfhosta czy AKE/EKS/GKE w następnej robocie, więc fajnie byłoby rozumieć też mniej/więcej jak to działa pod maską

Ja po prostu wychodzę z założenia, że skoro celem jest nauka k8s, to chyba najlepiej zacząć od strony klienckiej, w postaci jak najbardziej “czystej”. Wiem że warianty managed trochę zaciemniają obraz, ale z drugiej strony jeśli uda nam się osiągnąć jakiś pierwszy sukces, to potem to ośmieli do dalszych eksperymentów. Stąd pomysł z DigitalOcean. Co myślisz o takiej argumentacji?

Also, jak widzisz wspólną naukę? Na żywo czy po mumble? Z jakimś wcześniejszym przygotowaniem, czy bardziej “eee yyy usiedliśmy i chcemy zrobić XYZ, więc spróbujmy”?

Raczej widzę to na mumblu, bo nie stać mnie na dojeżdżanie do Óć City często, ale to jeszcze jest do przemyślenia.

Gadaliśmy o tym na chacie i nie chciałem żeby nasze postanowienia zniknęły, więc dałem je na pada:

Zachęcam do zadawania pytań organizacyjnych i uzupełniania info. Fajnie byłoby też założyć event na meetupie.

To jak, najbliższa sobota około 18tej?

Ping @kpc21 @TadeusTaD @Keijo

1. Dopisałbym, że jeśli ktoś ma problem z przygotowaniem się do spotkania, to niech da znać, wtedy pomożemy.
  2. Dorzuciłbym wątek na forum oprócz linka do czatu.

[edit]
Dorzuciłem nr 2.
W sumie nr 1. też dorzuciłem :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Trzecia rzecz - czy tylko weekendy wchodzą w grę?

To przede wszystkim pytanie dla @Keijo. Jeśli o mnie chodzi, jeśli ktoś zaproponuje jakiś termin z odpowiednim wyprzedzeniem i pokaże że jest zainteresowanie na wspólne haczenie, to w pełni go popieram. Oczywiście można też moje poparcie ominąć i poprosić o bezpośredni dostęp do meetupa, żeby sobie samemu ogłosić sesję haczenia :smiley: