Rzułtnik / telewizor

Kontekst

Ten temat został wydzielony z wątku “Call for Equipment”, bo IMO zaczął robić się tłok. Rozmawiamy tu o zakupie projektora/telewizora 50 cali i więcej. Na ten moment mamy rzutnik od HSKRK i daje radę, ale tylko jeśli światło jest zgaszone - w przeciwnym wypadku widać bardzo niewiele.

Poniżej pierwszy post w tym temacie:


Pytanie, jak cenowo wychodzi rzutnik w porównaniu z większym telewizorem/monitorem. Także biorąc pod uwagę, że z rzutnikami jest problem, gdy jest jasno, a telewizory tego mankamentu nie mają. Z drugiej strony – rzutnikiem można rzucać obraz na dowolną ścianę, telewizor trzeba gdzieś powiesić i zajmie nam miejsce na ścianie (i ściana od zaplecza nie wchodzi w grę, bo tam za tą dyktą nie ma muru; tylko ściany boczne, gdzie trzeba się będzie wwiercić w mur). Zdaje się, że ceny rzutników zależą od mocy lampy, która wpływa na to, jak duży obraz będziemy mogli wyświetlać przy jakim oświetleniu.

Patrząc na ofertę takiego np. RTV Euro AGD, ceny telewizorów od 50 cali zaczynają się już od 1000 zł (najtańsza Manta za 1099 zł) i to już będzie całkiem spora powierzchnia ekranu, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiary samego lokalu. Najtańszy projektor w ofercie to z kolei koszt 919 zł i to jakiś chinol raczej ze złymi opiniami.

Z projektorów na X-Komie jest jakiś Xiaomi za 600 zł. Pytanie tylko, jak to radzi sobie z wyświetlaniem w warunkach innych, niż ciemność totalna… Z tego, co widzę, to dosyć nowy produkt, który wszedł na rynek raptem 3 miesiące temu.

Po nim cenowo jest jakiś Philips już za 1000 zł. Pomijam rzutniki o natywnej rozdzielczości w okolicach 800x600.

Przy czym rzutniki w okolicach cenowych 1000 zł nie są nawet Full HD, wspomniany telewizor Manty – w teorii jest 4K.

Na korzyść rzutnika istotną zaletą jest to, że łatwo schować go przed złodziejem. Telewizor – już nie bardzo. Ale takie 50 cali, zamocowane jeszcze do ściany, to z kolei chyba nie tak łatwo wynieść…

Niemniej, pod względem jakości obrazu, wydaje mi się, że telewizor, nawet tej Manty, będzie bić na głowę rzutniki.

Już za 1400 zł jest Manta w 58 calach…

This. W biurze zmieniliśmy projektor na najtańszy duży telewizor (jakaś manta 50 cali) i to była najlepsza decyzja ever. Nie trzeba wieszać ekranu/szukać białej ściany, kontrast w porównaniu z rzutnikiem to niebo a ziemia, można komfortowo używac tego w jasnym pomieszczeniu, nie martwimy się o lampę, duża rozdzielczość. Mógłbym jeszcze pewnie kilka rzeczy wymyślić, LCD TV pobiera nawet mniej prądu. Jedyne zalety rzutnika to większy obraz (jeśli jest miejsce na duży ekran) i łatwość przenoszenia ale nie sądzę, żeby ktoryś z tych punktów nas dotyczył. Razem z telewizorem trzeba by tylko kupić uchwyt naścienny (i jakoś go przymocować do tych kartonowych ścian) albo półkę-wózek (like so: https://allegro.pl/oferta/stojak-uchwyt-pod-telewizor-na-tv-wozek-do-led-lcd-7825848661 )

Wiktor Przybylski mówi że moglibyśmy dostać od hskrk rzutnik, z ciemniejącą lampą. Do odebrania jest z Łasku albo kurierem:

tylko on jest zmęczony życiem trochę, więc nie wiem czy to nie byłoby chamstwo z mojej strony xD

✩ Z projektorem zabawy

Sanyo PLC-XE40

nie no nie po to go przyswoiłem z hskrk zeby trafil na zlom

no lampa jest juz dosc ciemna

i jest glosny

jak macie kogoś w Łasku, to mogę spróbować jakoś śmiesznie przerzucić, a jak nie, to sie pchnie kurierem czy coś

2 polubienia

Do odebrania byłby z Łasku. Po logistycznym terefere z mojej strony, którego jeszcze nie ustaliłem. W sumie to nie, po prostu popchnę kurierem.

Chyba że ktoś z was się wybiera w najblizszym czasie do krk.

Moja siostra cioteczna się przeprowadziła do Krk ostatnio. Może przez nią bym to przetransportował.

Super! W takim razie trzeba zapytać @wiktor, czy mógłby gdzieś ten projektor zostawić, np. w hskrk (albo podać adres do wiadomości Twojej siostry), a potem by odebrała i podrzuciła nam. Zakładając że mielibyśmy go w ciągu powiedzmy dwóch tygodni, brzmi to jak zajebisty rezultat :wink:

Zerkałem też na ewentualny plan B i w samej Łodzi jest kilka ofert używanych projektorów w cenie <100zł:

https://allegro.pl/kategoria/projektory-urzadzenia-259431?string=projektor&price_to=100&stan=używane&stan=powystawowe&stan=niewymagające%20renowacji&offerTypeBuyNow=1&city=Łódź&state=5&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-5-0717

Tylko nie wiadomo, czy one są sprawne.

PROJEKTOR PRZYWIEZIONY W WIĘKSZYM PAKIECIE PROJEKTORÓW Z ZAGRANICY NIEGRZEBANY, NIENAPRAWIANY.

Niektóre są wprost opisane jako niesprawne, niektóre nie mają lampy, niektóre mają lampę – ale nie ma informacji na temat jego sprawności.

Patrząc na OLX – najtańszy jest za 150 zł, ale 800x600. I nawet te w cenie koło 500 zł wydają się mieć małą rozdzielczość. Choć daje się już trafić lepsze: Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl

Za to już za 300 zł można znaleźć sprawny telewizor 40 cali. A nawet 42.

32 cale to chyba trochę mało, ale za 80 zł ktoś sprzedaje egzemplarz z zepsutym dźwiękiem, dobrym obrazem: Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl

Czterdziestka za 100 zł “na części brak głosu” Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl – pytanie, czy wyszedł z założenia, że wystawia go na części, bo nie ma głosu, czy też z obrazem też jest problem…

Ok, dziś mam info, że jak wyrobię się z zawiezieniem go w jedno miejsce w poniedziałek, to w środę od rana będzie do odebrania z… mięsnego na Piotrkowskiej (https://goo.gl/maps/42kZQDrpnL8rgQf18). Nie pytajcie czemu z mięsnego. Logistyka to magia.

Wspomniany mięsny jest czynny 8-18.
Potwierdzę jeszcze, czy plan jest w mocy :smiley:

Jutro odpalę wspomniany projektor i porobię jakieś zdjęcia jak się spisuje.

3 polubienia

Dzięki @wiktor! Swoją drogą, ktoś się pisze na odbiór rzutnika z tego mięsnego? Ja ze względu na koronkę jeżdżę do HSu tylko Uberem, więc każda wizyta to ~40zł, więc raczej bez sensu żebym jechał.


A tak zupełnie z innej beczki, przydałby się:

Przedłużacz z filtrem przeciwprzepięciowym

Może ma ktoś nieużywany w mieszkaniu? Osobiście, bałbym się podłączać laptop bezpośrednio do naszej instalacji elektrycznej - właściciel lokalu, który wynajmujemy zalecił podłączać się przez jakąś listwę.

Rzutnika, a nie przedłużacza :slight_smile:

Ja rzadko bywam w Łodzi, więc pewnie nie, chyba, że wcześniej nikt nie odbierze…

Temat telewizora raczej stracił już aktualność, ale w razie czego daję znać, że w temacie tego telewizora: https://www.olx.pl/oferta/telewizor-sony-kdl-40s2000-CID99-IDEyY4J.html sprzedawca odpowiedział mi, że obraz w nim działa prawidłowo. Cena to 100 zł do negocjacji, więc też można by się potargować. Z rozdzielczością jest trochę słabo, bo ten model ma tylko 1366x768, ale najtańsze rzutniki mają 800x600, albo i mniej…

Na chciejliście ponownie pojawił się projektor. Bez żadnego wyjaśnienia (dlatego zaznaczyłem go na fioletowo), ale rozumiem, że czyimś zdaniem (jedyny głos przy tej pozycji póki co jest od @d33tah, więc zakładam, że to jego propozycja) ani posiadany przez nas aktualnie w spejsie projektor, ani posiadany telewizor nie spełniają bieżących potrzeb.

W jakimś sensie można się z tym zgodzić. Pojawił się np. temat oglądania w spejsie filmów, a ten projektor nie jest do tego jakiś super… Obraz słabo widać, kiedy jest jasno, i w ogóle.

Tylko… teraz trzeba się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy i czego potrzebujemy.

Problemy z aktualnym rzutnikiem widzę dwa, może trzy:

  • rozdzielczość ekranu (ma 1024x768, i to przy proporcjach ekranu 4:3, więc po zletterboxowaniu, jak ktoś chce klonować ekran, a nie go rozszerzać, to jest 1024 na zdecydowanie mniej, niż 768),
  • mała moc lampy (przy włączonym oświetleniu lub wpadającym świetle z zewnątrz, bardzo słabo widać obraz),
  • mógłby dawać większy obraz (choć tylko nieco większy – i tak ograniczają nas elementy takie, jak skrzynka elektryczna czy otwór wentylacyjny) przy odległości od ściany aktualnie zapewnianej przez wysięgnik.

Są dwie kwestie.

Jedna rzecz. Czego oczekujemy od nowego rzutnika? Jaka rozdzielczość będzie akceptowalna? Jak się określa moc lampy i jak się dowiedzieć, jaka dla nas będzie odpowiednia?

Druga rzecz. Czy nie lepiej zamiast projektora rozważyć zakup dużego telewizora? Telewizory są coraz tańsze per przekątna ekranu – a telewizor rozwiązuje podstawowy problem z obrazem z rzutnika słabo widocznym przy zewnętrznym oświetleniu. Wydaje mi się, że żadnych specjalnych wymogów co do np. odwzorowania kolorów nie mamy, więc możemy spokojnie kupić najtańszy dostępny model w interesującej nas przekątnej.

Wpisany do chciejlisty budżet to 800 zł za projektor używany, a za niewiele więcej (1200 zł w RTV Euro AGD – nie patrzyłem na inne sklepy) można kupić najtańszy NOWY telewizor o przekątnej 50 cali. Używane – te w granicach 50-55 cali po OLX latają w granicach ok. 900 zł za sprawnego LCD (choć można znaleźć lepsze okazje – sprawne 52 cale za 630 zł), za nawet połowę tej ceny (450-600 zł) chodzą używane plazmy 50 cali (do spejsu lepszy byłby LCD, ale przy takiej różnicy w cenie, chyba plazmę też warto rozważyć).

I jeszcze jedno. Jeśli zdecydujemy się jednak na projektor, to fajnie by było też kupić lub zorganizować do niego jakiś w miarę profesjonalny ekran… Bo barankowa ściana dobrym ekranem nie jest – na czytelność wyświetlanych treści wpływa tak nie do końca pozytywnie…

W najgorszym razie może to być zawieszona tył na przód mapa (taka wielka, jak w szkole), czy cokolwiek w tym rodzaju…

2 polubienia

Luźne myśli:

  • przydałoby mi się zmierzyć jakiej wielkości ekran mamy w tej chwili, tak jak rzutnik jest skonfigurowany. Raczej nie ma sensu iść w większy telewizor,
  • głównym kryterium IMO jest cena rzutnika / nowej lampy. W drugiej kolejności - obsługa HDMI, bo VGA to już ciut przeżytek. Rozdziałka mi osobiście nie robi takiej dużej różnicy, aczkolwiek kupuję argument że proporcje 4:3 to też archaizm

Analizowałem problem w zeszłym roku i doszedłem do takich samych wniosków co @kpc .
Przy aktualnych cenach ekranów rzutnik się opłaca tylko wtedy kiedy naprawdę musisz mieć rzutnik, w każdym innym wypadku lepiej wypada telewizor.

Ja chętnie posłucham jakichkolwiek niefinansowych argumentów za “rzutnik, nie telewizor”. Bo ja żadnych naprawdę poważnych nie znajduję. Mankamentem telewizora jest tylko to, że jest mało poręczny i wymaga mocowania do ściany, co przy rzutniku mamy już ogarnięte. A telewizor ma wielokrotnie większą zaletę, jaką jest brak wrażliwości na oświetlenie.

Ale w ogóle nie wiem, czy inwestycja w rzutnik/telewizor jest czymś, co jest nam obecnie jakoś mocno potrzebne… Rzutnik jest i działa. Po zgaszeniu światła obraz jest dobrze widoczny.

Według mnie ten argument jest bez sensu. Adaptery VGA/HDMI są tanie, a różnicy w jakości obrazu na rzutniku wyświetlającym obraz na ścianie i tak nie będzie widać. W tym momencie nieporównywalnie więcej zakłóceń do obrazu, niż wykorzystanie analogowego interfejsu, wprowadza wyświetlanie go na ścianie z tynkiem typu baranek…

Inna rzecz, że HDMI jest własnościowe i fajniej, gdyby projektor wykorzystywał DisplayPort xD Od strony HS-owo-filozoficznej, VGA jest w zasadzie lepsze, niż HDMI :slight_smile:

Ktoś sprawdzał w menu, jaki jest stan zużycia lampy w tym projektorze, który mamy? Bo ja mam obawy, że ona może wcale nie być jakaś mocno zużyta, a taka a nie inna jasność obrazu to po prostu ficzer tego projektora. I na innych tanich rzutnikach inaczej nie będzie.

Wymiary obrazu obecnie wyświetlanego przez rzutnik …

4:3
szerokość 130 cm
wysokość 100 cm
przekątna 165 cm = 65 cali

16:9 (np. tryb klonowania obrazu)
szerokość 130 cm
wysokość 75 cm
przekątna 148 cm = 58 cali

Luźna notatka: wczoraj jak wpadł @BluRaf, próbowałem pokazać moda “Portal: Reloaded”. IMO nasz projektor nie radzi sobie z pokazywaniem ciemnych scen, więc use pt “puszczanie filmów” też z automatu odpada.

Każdy projektor słabo sobie radzi z pokazywaniem ciemnych scen. Przynajmniej, jeśli pomieszczenie nie jest całkowicie zaciemnione.

Chyba, że projektor o bardzo dużej jasności (widziałem takie na PŁ np. w auli na DMCS-ie) – ale taki pewnie będzie bardzo drogi.

To kolejny argument za telewizorem.

W ostatnim czasie zauważyłem zwiększoną niechęć co do używania rzutnika, który mamy w HS-ie. Przy różnego rodzaju prelekcjach preferowany jest telewizor, mimo trudności w korzystaniu z niego (nie było na wyposażeniu odpowiednio długiego kabla HDMI, nie ma pilota, a obsługa z przycisków nie jest w nim zbyt intuicyjna – btw @asweeney aren’t you able to bring that remote?).

Pytanie, co jest tego przyczyną. Wydaje mi się, że w dużej mierze – brak pilota i przez to konieczność podłączania się do niego przez USB/RS232 i sterowania z przycisków poprzez skrypt z repo na Githubie. Co wydawało się w jakimś sensie fajną opcją, ale chyba okazuje się być zbyt męczące do stosowania w praktyce.

Czy wydaje się wam, że poprawienie tego stanu rzeczy poprzez:

  • zakup pasującego pilota, lub
  • zorganizowanie jakiegoś serwerka, gdzie ten rzutnik byłby podpięty po RS232 i wystawiał np. jakiś panel webowy do jego obsługi

byłoby dobrym pomysłem i zwiększyło chęć do jego wykorzystania?

Pewnym mankamentem rzutnika jest też to, że wyświetlany przezeń obraz jest dosyć ciemny – tu może pomogłaby wymiana lampy… Pytanie, ile to kosztuje i czy jest jakkolwiek opłacalne. Szczególnie, że ma on tak czy siak dosyć niską rozdzielczość.

Użyteczność rzutnika w trakcie dnia jest chyba dość słaba ze względu na kontrast. Jednocześnie w lecie większość doby jest widno, więc mało co jest na nim faktycznie czytelne. Co do serweerka - teoretycznie mogłaby wystarczyć Tasmota, tylko iirc @BluRaf mówił że rs-232 normalnie pracuje na innym napięciu niż 5v dla esp. Najlepiej chyba byłoby zdjąć ten rzutnik i poeksperymentować. Chcesz się tym zająć ze mną i może @BluRaf w któryś wtorek? Jakie będziemy potrzebowali materiały?

No ale skoro mamy generalnie ten problem, że jest zły kontrast, to nie wiem, czy inwestowanie w ten setup ma sens.

Tylko – nie wiem, może jestem w błędzie – ale ja mam obawy, że o ile pewnie będą lepsze rzutniki od tego, który mamy, to generalnie problemy z kontrastem przy świetle dziennym przy rzutnikach innych, niż jakieś super wypasione, będą zawsze. Żeby poradzić sobie ze światłem dziennym, taki rzutnik musi sam dawać w cholerę dużo światła. I to naprawdę w cholerę.

Choć @SP7Q chyba wspominał w rozmowie ze mną, że pod względem nowego lokalu widziałby tam raczej właśnie rzutnik (tylko jakiś lepszy od tego, który mamy). Ja sam nie wiem, jeśli to ma być jakieś dedykowane pomieszczenie bez okien tylko do tego celu, to ma to sens – ale czy tego na pewno chcemy?

Telewizory są bardziej uniwersalne, co zresztą widać nawet po tym, że w obecnym setupie Spejsu coraz częściej z rzutnikiem wygrywa telewizor, i to taki mało nadający się do tego celu (mały ekran, brak opcji wyłączenia overscanu).