Budżet na najbliższy miesiąc

Dzisiaj poczułem jak bardzo w HS brakuje podstawowego sprzętu.
Pytanie, czy chcemy kupować już coś do warsztatu?

1 polubienie

Ja to widzę tak, że o ile nie mamy w planach żadnego konkretnego projektu z deadlinem, to pierwszym krokiem powinno być zrobienie listy brakujących narzędzi, żeby ustalić czy przypadkiem nikt ich nie ma w domu. Potem możemy kupić te, które są najtańsze albo najbardziej funkcjonalne. Co Ty na to?

2 polubienia

Lista na propsie. Za najtańsze dislike, bo po co mamy 10 razy kupować badziew kiedy możemy raz kupić coś porządnego.

Ale też sugestia, że sprzęt kosztuje i nie mamy na wszystko kasy.
Moje poprzednie pytanie powinno brzmieć, czy teraz inwestujemy w warsztat czy może w coś innego?

Najtańsze nie że najgorsze, ale raczej: skupmy się na tym, co możemy szybko zdobyć i wiemy, że potrzebujemy. Ciężko ocenić, czy potrzebujemy już budować warsztat, bo jeszcze nie wiem jakie narzędzia tam widzisz. Napisz proszę, czego Ci brakowało, to będziemy w stanie wspólnie to ustalić.

Na wishliscie widać, że największe zainteresowanie jest labem elektronicznym. Możemy zacząć od tej strony.

1 polubienie

Ale bodaj Kacper Sz. @gazowany_smalec wspominał, że jakieś rzeczy do elektroniki ma i przywiezie.

Mógłby rozwinąć, co ma, i co przywiezie, by wiedzieć, co trzeba kupić.

Z rzeczy które mogę obiecać bo wiem że leżą tam gdzie leżały:

  1. stacja lutownicza Zhaoxin (dość basicowa)
  2. zasilacz laboratoryjny Korad
  3. multimetr Uni-T
  4. oscyloskop Uni-T (mocno-średnia półka, kosztował chyba około 1.5k)
  5. 4x RPi (3x 3b, 1x 2b jeśli dobrze pamiętam) z oryginalnymi zasilaczami
  6. jakieś płytki od nordic semiconductor
  7. podwozie do robota jeżdżącego :smiley:
  8. trochę gówna typu kondensatory, rezystory, diody, i inne takie (raz majfrend się jebnął i zamiast 200 kondensatorów 100nF przysłał mi 1000 szt. 20nF xDDD)
  9. mój projekt zdalnie sterowanego coilguna na 320VDC który będę chciał reanimować (tak, jest to skrajnie nieodpowiedzialne, ale dla dobrego projektu czasem ktoś musi umrzeć xD)
4 polubienia

w, no i jeszcze postaram się do mojego krążownika szos zmieścić biurko przy którym lutowałem itp. Może dalej służyć do tego samego celu w HS

1 polubienie

Jak do krążownika nie wejdzie, to ogarniemy jakiś transport.

To w sumie chyba najpotrzebniejsze rzeczy mamy…

To w takim razie podnosi priorytet mojego przekazania Ci kluczy - rzeczy które wymieniłeś mogą się chyba przydać przy robieniu zamka. Pingnij mnie w wolnej chwili, to Ci dam.

Pogadamy sobie o budżecie w wtorek?

Możemy ten temat dopisać do agendy :slight_smile:

gdzie się wpisuje rzeczy do agendy?

Nie mamy żadnego konkretnego dokumentu - to bardziej jest tak, że na początku spotkania pytam, czy ktoś ma jakieś prośby o dopisanie tematów, po czym dopisujemy je do pada i przerabiamy jedno po drugim. Postaram się pamiętać, jeśli nie - mam nadzieję, że ktoś mi przypomni. Piszę też właśnie maila z ogólnym update, będzie w nim też o agendzie.

1 polubienie

No elo, elektronika dotarła do spejsu.

  1. Zawartość kuferka to zupełny random, wrzucałem tam dosłownie wszystko co mi zalegało w szufladach.
  2. Obok leży wkrętarka, piła elektryczna (czy coś takiego) - obie na akumulatory (są 2, po jednym do każdego urządzenia) oraz ładowarka do aku. Jest też szlifierka kątowa z jakąś stockową tarczą (rzecz jasna na kabel xD)
  3. KABELKI (w reklamówce)

No i jest jeszcze pudełko z
4. oscyloskop, 4x RPI, multimetr, zasilacz, stacja lutownicza i jeszcze jakieś inne drobne dobrodziejstwa.

I teraz moja prośba:
ad. 1. przydałoby się to chociaż wstępnie przejrzeć i zadecydować co się nadaje do czegokolwiek, a co lepiej wyjebać (serio, tam jest wszystko - od pistoletu na klej, przez transformatory, po kondensatory). Jeśli ktoś chce się za to zabrać, a nie czuje się na tyle kompetentny aby “pociągnąć za spust” i cokolwiek wyrzucić, to niech chociaż rzeczy “bardziej do utylizacji niż użycia” wrzuci do oddzielnej torebki aby się nie walały niepotrzebnie. Rzeczy które zostają dobrze byłoby posortować (podpisane torebki strunowe maybe?)
ad. 2. Róbta co chceta, tylko nie zróbcie sobie/komuś krzywdy i postarajcie się nie zepsuć xD
ad. 3. Kabelki również trzeba przejrzeć, oddzielić te useless, a resztę posortować. Jest tam też kilka zasilaczy sieciowych (od RPi, telefonów), kabli ethernet i inny shit.
ad. 4. Nie dałem rady przywieźć biurka, zrobię to przy następnej okazji. Do tego czasu nie widzę sensu żeby to gdziekolwiek rozkładać. Chyba że akurat potrzebujecie, wtedy patrz ad. 2. i odłóżcie na miejsce po użyciu.

Mam nadzieję że te graty przydadzą się nam wszystkim, jednocześnie bardzo was proszę żeby każdy o nie dbał. Jakkolwiek nie chodzi o to że przekazuję na rzecz HS sprzęt warty relatywnie dużą sumę. Po prostu w wieku nastoletnim spędziłem wiele nocy konstruując i psując z użyciem tych narzędzi, przez co mam do nich ogromny sentyment. Gdyby nie ta lutownica prawdopodobnie nie byłbym tym kim jestem teraz, lol.

Widziałem też serwer (trudno go nie zauważyć). Nie mam pojęcia do czego to służy, ale
image

5 polubień

3x https://www.ikea.com/pl/pl/p/samla-pojemnik-z-pokrywka-przezroczysty-s39885645/
2x 22 [2x12zl] https://www.ikea.com/pl/pl/p/samla-pudelko-przezroczysty-80102976/
i po jednej pokrywce

Hej,

Pozwoliłem sobie zmienić nazwę tematu na “budżet na najbliższy miesiąc”, żeby nie zakładać nowego wątku co miesiąc. Swoją drogą, w temacie tego budżetu: czy tylko mi się wydaje, że temat nie był na ostatnim spotkaniu wystarczająco obgadany? W zasadzie ustaliliśmy tylko, że chcemy czajnik.

Może zwiększmy budżet na samle?

No i naklejki w kolorki

Czy stacja lutownicza jest z goracym powietrzem czy bez ? czy pod pojeciem stacja lutownicza kryje sie lutownica z regulacja temperatury …

Pingam @gazowany_smalec bo to pytanie do niego.