Cele stowarzyszenia

Podczas ostatniego spotkania statutowego na mumble doszliśmy do podpuntku “cele stowarzyszenia” i postanowiliśmy to poddać pod dyskusję na forum. Padła propozycja, żeby dopisać punkty związane z szeroko pojętą wolnością i prawami obywatelskimi na wzór tego co ma w swoim statucie HS Pomorze (link do PR: https://github.com/hakierspejs/statut/pull/3 ) czyli:

1. Działalność edukacyjna, naukowa i oświatowo-wychowawcza, wspieranie idei nauki otwartej wobec
obywateli i przez obywateli tworzonej.
2. Popularyzacja nauki i metody naukowej;
3. Wspieranie postaw obywatelskich, w szczególności wśród młodzieży.
4. Upowszechnianie i ochrona praw człowieka oraz swobód obywatelskich.
5. Upowszechnianie i ochrona wolności osobistej i gospodarczej.
6. Promowanie wolności w zakresach: światopoglądu, wolności do wyboru alternatywnej edukacji,
prowadzenia działalności gospodarczej, wolności informacji, wolnego i otwartego oprogramowania,
otwartych technologii (ang. open hardware).
7. Podejmowanie działań na rzecz pomocy, rozwoju i aktywizacji oraz wspierania postaw
przedsiębiorczych, w szczególności wśród młodzieży, osób niepełnosprawnych i wykluczonych zawodowo.
8. Wspieranie aktywności społecznej i kulturalnej, w szczególności wśród młodzieży.
9. Upowszechnianie kultury fizycznej, sportu i turystyki;

Ja bardzo chętnie skopiowałbym całość do naszego statutu i podpisał się pod tym obiema rękami (nawet pod kulturą fizyczną, mimo, że nie praktykuję) ale czekam na wasze opinie i ewentualne kolejne propozycje. W innych kwestiach zawsze byłem zdania, że najlepiej żeby statut był minimalny ale ta jego część jest jakby naszym manifestem z którym każdy członek powinien się zgadzać i utożsamiać. Osobiście nie uważam, żeby były tu jakieś punkty kontrowersyjne ale jeśli komuś nie podoba się np. “Popularyzacja metody naukowej” bo uważa, że ziemia jest płaska to teraz jest dobry czas, żeby o tym porozmawiać.

Część punktów jest nieco dziwna jak na hackerspace (sport i turystyka oraz wspieranie postaw przedsiębiorczych) ale zakładam, że koledzy z Pomorza mieli dobry powód, żeby umieścić je na liście (być może już z myślą o OPP) a nie wydają się niewłaściwe

Od siebie chciałem do naszego statutu dorzucić propagowanie idei prawa do prywatności bo jak było widać po dyskusji na temat monitoringu mamy raczej konsensus jeśli chodzi o poglądy na ten temat chociaż jeśli skopiujemy od HS Pomorze “prawa człowieka i swobody obywatelskie” to może to być redundantne.

Przypinam ten temat, bo dotyczą go dwa z czterech otwartych tu pull requestów:

https://github.com/hakierspejs/statut/pull/26

https://github.com/hakierspejs/statut/pull/3

Opinii na razie nie udzielam, bo jestem na tygodniowym “urlopie od zarzadzania spejsem”.

Na wszelki wypadek założę ankietę, żeby mieć święty spokój że było to przedyskutowane :smiley:

Czy popierasz nadpisanie w całości celów stowarzyszenia z HSWAW celami stowarzyszenia z HS pomorze, tak jak w podlinkowanym pull requeście?

  • Tak
  • Nie

0 głosujących

@thinkofher zaproponował połączenie punktów D i E i wywalenie wolności gospodarczej.

Zamiast:

d) Upowszechnianie i ochrona praw człowieka oraz swobód obywatelskich.

e) Upowszechnianie i ochrona wolności osobistej i gospodarczej.

byłoby:

d) Upowszechnienie i ochrona praw człowieka, swobód obywatelskich oraz wolności osobistej.

Co z tym robimy?

Rozmawiałem się z @thinkofher i zgodził się z tych zmian wycofać, żeby nie spowolnić prac nad statutem. Pomiń tę zmianę.

1 polubienie

Przemerdżowane.