Cryptoparty cd

Siemka,

Na telegramie pojawił się pomysł zorganizowania kolejnego cryptoparty. Oto kilka moich pomysłów na tematy takich otwartych spotkań oraz krótkie pseudo scenariusze.

  • Pluginy do przeglądarek - każdy z uczestników odpala cover your tracks ze swoim obecnym setupem, następnie instalujemy security pluginy i po wszystkim znowu odpalamy “cover your tracks”. Omawiamy i dyskutujemy rezultat.

  • PGP z Mailvelope - instalujemy mailvelope, generujemy klucze (jak ktoś nie ma, zakładam, że większość przybyłych nie będzie miała klucza gpg) i testujemy.

  • Generowanie i zarządzanie hasłami - spotkanie / prezentacja / panel dyskusyjny na temat różnych strategii przechowywania i generowania haseł.

  • Qube OS - gadałem trochę z @nuke na temat qube w spejsie i w zasadzie można by poświęcić jedno takie spotkanie temu systemowi. Zasada działania, to jak korzystanie z takiego systemu zmienia nasz codzienny workflow i co korzystanie z Qube OS daje.

  • Tor - sam za bardzo się nie znam i dużo nie korzystam, ale domyślam się, że to temat rzeka. Możnaby też zorganizować takie warsztaty na które każdy z uczestników przynosi pendrive i instalujemy na nim Tails.

  • Komunikatory - pod kątem security. Bo jesteśmy specjalistami :eye::lips::eye: (matrix, czemu nie telegram, czemu nie irc, czemu może xmpp, briar jako przykład komunikatora i social mediów które nie potrzebują dostępu do internetu).

  • Kryptowaluty - tutaj podobnie jak z torem, nie mam pomysłu jak by mogło takie spotkanie wyglądać, ale czuję, że temat jest duży. Wspólne zakładanie hw portfelu monero?

Co sądzicie? Zapraszam do dyskusji :dog2:.

2 polubienia

Bardzo mi się podoba ten pomysł! Co Wy na to, żeby dwa tygodnie po najbliższym piątkowym spotkaniu zorganizować otwarte cryptoparty z tematem przewodnim “wygodne szyfrowanie rzeczy”? Gdybyśmy podzielili się lightning talkami, szybko moglibyśmy zebrać ciekawy materiał który miałby szanse przyciągnąć kogoś nowego.

Do @thinkofher @pmysl i kogokolwiek jeszcze, kto mógłby być zainteresowany robieniem ze mną talków: dalibyśmy radę?

1 polubienie

Na początek dodam jeszcze, że te tematy, które przedstawiłem każdy może sobie dowolnie przygarnąć.

Ja mógłbym pogadać trochę o Mailvelope (bardziej normik friendly) albo o zarządzaniu hasłami z pass (wymaga umiejętności babrania w shellu).

Jeżei chodzi o termin to 8-11 lipca nie ma mnie w łodzi, ale może jeszcze następny weekend?

btw uważam że powinniśmy wytargetować takie spotkanie w osoby w spoza spejsu, żeby zainteresować więcej ludzi

Elo,

Ostatnie cryptoparty było zajebiste, ale w sumie rozjechaliśmy się z tematami trochę i ruszyliśmy tylko temat szyfrowania asymetrycznego (dzięki wielkie @d33tah, swoją drogą age jest zajebiste i zacząłem z niego korzystać).

Co wy na to, żeby zaadresować następne spotkanie aktywistom, dziennikarzom i ogólnie ludziom którzy w jakiś sposób mogą chcieć chronić swoje dane? Nie spodziewam się wielkiego odzewu z zewnątrz, ale tym razem mam kilka pomysłów gdzie rozreklamować takie wydarzenie.

Do listy tematów ze swojej strony mogę dodać klucze u2f :).

Jeżeli zaczniemy wybierać termin to najlepiej by było z miesięcznym wyprzedzeniem, żebym mógł przygotować jakąś minimalną “reklamę”.

Jest ktoś chętny coś zaprezentować albo o czymś opowiedzieć?

1 polubienie

Ja mogę o LUKS i Signalu :slight_smile: Kwestia w takim razie wybrać jakąś środę za 4-6 tygodni i zacząć pisać zajawkę.

Ktoś ma jakieś inne pomysły? Fajnie byłoby powspółpracować, punkt wyjścia pt “dziennikarze, aktywiści itd” brzmi bardzo plastycznie :smiley:

Warto pingnąć Ryśka oraz @alxd.

Hej!

Jak chcecie coś dla Was samych, to mogę Wam poprowadzić w listopadzie najwcześniej (jestem zawalony do tego czasu). Jakbyście chcieli “Jak prowadzić Cryptoparty”, to też się polecam :slight_smile:

Póki co mogę podrzucić trochę materiałów od siebie:

Swoją drogą, Data Detox Kit jest już po polsku!

1 polubienie