Cryptoparty

Popytałem kto by zechciał poprowadzić dla HSŁ cryptoparty, Aleksander wyraził zgodę.

Rozmawialiśmy, by to zrobić bardziej privacy-minded w stronę zagrożeń mailowych.
Pytanie, kiedy działamy bo trzeba dogadać terminy.

Background:

  1. Prawie wszystkie HSy na świecie organizują cyklicznie cryptoparty (przeważnie raz na miesiąc). By podnosić świadomość obywatelską na temat zagrożeń cyfrowych i metod zabezpieczania się. Chciałbym by my też zaczęli to robić. Więc znalazłem nauczyciela z doświadczeniem.
  2. Na podstawie dyskusji Dyskusja gdzie hostujemy mail zdałem sobie sprawę, że reprezentujemy cały zakres świadomości na temat zagrożeń (od nie znam się, master of known universe). IMHO jako HS musimy wszyscy trzymać jak najwyższy poziom.W szczególności by na zewnątrz nie było siary, że nie dbamy o siebie, jak będziemy chcieli zadbać o innych.
  3. By popchnąć dalej wcześniej wspomnianą dyskusję musimy wiedzieć o czym rozmawiamy
  4. Możemy ogłosić to na meetup i ściągnąć nowych członków.
4 polubienia

Aleksander powiedział, że ma czas w piątki wieczorem i weekendy. Załączam ankietę.

To może ten piątek wieczór, skoro wtedy zwyczajowo mamy spotkania HS-owe?

kpc, możesz zaznaczyć w ankiecie swoją dostępność

Zastanawiam się dlaczego tak mało osób wypowiedziało się w ankiecie.

Czy to jest kwestia braku zainteresowania czy tego, że mało kto czyta forum?

Ja też zauważyłem ten problem, że jak jakiś wątek pojawia się na forum, w ogóle ludzie tam nie zaglądają i nie zabierają głosu. Tak, jakby to forum nie istniało. Nie wiem, może to kwestia, że dożyliśmy czasów, w których z forów już nikt nie korzysta, wyszły z mody i wszyscy je opuścili, i to widać nawet tutaj (że większość członków tu regularnie wcale nie zagląda)?

@nuke, Ty chyba też maila wysyłałeś kierującego tutaj, dobrze pamiętam?
Jeśli tak, to chyba po prostu jest małe zainteresowanie ogólnie tematem, cholera wie.
Stawiam na to, że standardowo jak to w ludzkiej naturze bywa, każdy woli mieć wszystko podane na tacy, szczególnie w obecnych czasach błyskawicznej gratyfikacji i błyskawicznego dostępu do wszystkiego.
Więc może po prostu ustalmy jakiś termin trochę odleglejszy na podstawie aktualnych odpowiedzi i tyle, wrzuci się wydarzenie Meetupa i maila na listę i zainteresowani się pojawią.

Kurczę, tak się nie tworzy HS-ów…

Ja to widzę troszkę inaczej. Nikt w spejsie nie ma obowiązku robić rzeczy, których nie chce i najlepsze co możemy mu zaoferować w zamian to wdzięczność, świecenie po prostu dobrym przykładem i robienie swojej części :wink: Innymi słowy: w kulturze darów - a taką jest kultura hakerów - zakłada się że przynajmniej część osób “odbdarowywanych” będzie chciała to odwzajemnić i tak długo jak długo ta część jest wystarczająca, całość może działać dalej. Pamiętaj też, że okres obniżonej aktywności to niekoniecznie coś jednoznacznie złego, zwłaszcza w okolicach sesji. Nie zawsze musimy jechać na pełnych obrotach.

A co do samego tematu - wypowiem się jako ktoś, kto do tej pory był na “nie”, ale zmienił zdanie.

Pierwotnie nie byłem zainteresowany (co nie znaczy że nie popierałem inicjatywy), bo czułem że temat wyrasta z chęci przekonania kogoś na siłę, a w temacie prywatności wyjście poza strefę komfortu jest trudne, bolesne i grozi ostracyzmem (patrz: próby usunięcia facebooka, rezygnacji z telefonu itd). Przeczuwałem że skończy się to jako “preaching to the choir”: zainteresowani i tak już swoje wiedzą, niezainteresowani i tak nie mają energii żeby zmieniać ten aspekt swojego życia (i w dobie pandemii ciężko kogokolwiek winić za to że oszczędza energię). Sam zaliczyłem samego siebie do tej pierwszej kategorii i przeczuwałem że niewiele bym wyniósł z kolejnej prelekcji na poziomie wstępnym. I tak było do momentu, aż Nuke powiedział że będzie “po hakersku”, więc postanowiłem podrążyć temat i umówiłem się wczoraj na rozmowę z Alxd, po której zmieniłem zdanie na bardziej optymistyczne.

To, co ten człowiek ma do zaoferowania, to po prostu kopalnia interdyscyplinarnej wiedzy. Mamy do czynienia z kimś, kto zwiedzał (na żywo, nie tylko przez listy mailingowe) hackerspace na kilku różnych kontynentach, dobrze rozumie i krzewi kulturę hakerów oraz ma duże doświadczenie w mówieniu do publiczności. Przez pół godziny rozmowy po Signalu mówił niezwykle ciekawie i myślę, że dużo możemy z tego spotkania wynieść. Resztę mam nadzieję obgadać na dzisiejszym spotkaniu organizacyjnym.

Zaproponowałem mu że napisze po akapicie o sobie i wizji spotkania. Umówiliśmy się że temat “dlaczego Google jest złe” będzie jednym z podtematów sesji kręcącej się wokół wzorców projektowych dla hackerspace’ów. Jeśli dobrze to rozumiem, będzie trochę socjologicznie, trochę politycznie, trochę filozoficznie. I po hakersku.

3 polubienia

Opis:
Na świecie istnieją dziesiątki tysięcy hakerspejsów w różnych formach: bardziej anarchistycznych 'Spejsów, apolitycznych Makerspace’ów, komercyjnych fablabów, naukowych Biolabów, nastawionych na sztukę technologicznych domów kultury - każdy z nich jest inny i ma własne rozwiązania organizacyjne, technologiczne i kulturowe. Dobrze jest się przyjrzeć jakie wzorce powtarzają się między nimi, jakie nieoczekiwane skutki mogą mieć nasze decyzje czy sposoby radzenia sobie z problemami. Jak wybór takiego, a nie innego rozwiązania mailowego może wpłynąć na ilość i retencję nowych członków? Czy uchwała “nie pijemy alkoholu w Spejsie” może zwiększyć ilość dram? Dlaczego niektóre Spejsy decydują się stworzyć przy-spejsowe przedszkole? Dlaczego nie należy spać na windzie?

O mnie:
Paweł ‘alxd’ Ngei jest hakerem, zawodowym programistą webowym i edukatorem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Od sześciu lat odwiedza i zapisuje historie ze Spejsów w Europie, Stanów Zjednoczonych i Afryki, pracując nad odczarowaniem postaci hakera-anonymousa z kultury popularnej. Był członkiem zarządu HSWAW, współzakładał kilka nieudanych polskich przestrzeni takich jak wHack czy Makerspace Warszawa. Jest częścią Global Innovation Gathering, sieci hakerów, edukatorów i aktywistów z państw Globalnego Południa. Bloguje pod https://alxd.org/ a jego projekt opowieści o Hackerspace’ach dostepny jest pod https://glider.ink/

Tak off the top of my head, odwiedziłem i przeprowadziłem jakieś wywiady z ludźmi z (nie po kolei):

  • UrLab (Barcelona)
  • HSBXL (Barcelona) jak jeszcze mieli całą pięciopiętrową kamienicę z ogrodem hydroponicznym
  • c-base (Berlin)
  • x-hain (Berlin)
  • ProgressBar (Bratysława)
  • Garage48 (Talin)
  • Usine IO (Paryż)
  • Hackspace (Londyn)
  • Crash Space (Los Angeles)
  • Noisebridge (San Francisco)
  • OmniCommons (Oakland), gdzie ponad 10 *spejsowych organizacji wynajęło razem budynek wielkości PRZECZNICY w którym robią rzeczy
  • Prototek (Oklahoma)
  • Cairo Hackerspace (nie odwiedziłem bo rząd się wkurwił i rozjechał im Spejs buldożerami, ale blisko współpracowałem)
  • Fikra Space (Bagdad) - nie byłem osobiście, ale współzakładałem zdalnie
  • Science Camp (Basrah) - again, nie byłem, ale współpracowałem
  • Swahilibox (Mombasa) - nawet tam organizowałem miesięczne warsztaty :smiley:

Także mam dość dużo fajnych historii i spostrzeżeń. Nie będę Wam mówił “co działa” albo “co powinniście zrobić”, ale chciałbym zwrócić Waszą uwagę na możliwe konsekwencje takich a nie innych decyzji.

Źródła na których chciałbym się oprzeć:

Powiedziałbym ~godzina mojego gadania i ~godzina dyskusji? Mogę to jakoś zmienić.

Będzie też o konsekwencjach korzystania z Google, własnej poczty, płatnej poczty, samych aliasów :slight_smile:

2 polubienia

Ciekawa historia, rozumiem że już się pozbierali/utworzyli od nowa?

https://wiki.hackerspaces.org/Cairo_HackerSpace

Mają dość silną społeczność, po tym wydarzeniu zrobili ogólnoegipski http://makerexpress.org/ , ale część członków rozjechała się po świecie.

Partial building collapse another blow for Cairo gallery closed after raid | Egypt | The Guardian jest “oficjalna” wersja historii, przy czym

The contemporary art gallery and the affiliated Rawabet theatre were closed on 29 December after a raid by more than 20 officials from the interior ministry’s censorship authority, the tax authority and the manpower ministry, which found “administrative irregularities”.

Cairo Hackerspace — Cairo Hackerspace: The Infinite Rollercoaster! więcej na blogu :slight_smile:

@alxd Rozumiem, że konkretnego powodu rząd nie podał? Chyba, że czegoś niedoczytałem.
@kpc, nie zmusisz nikogo do czynnego uczestnictwa. Jak będziemy mieli 50 członków, to daję sobie rękę uciąć, że przynajmniej 20 z nich będzie tylko płaciło. Chyba, że hakerspejsy różnią się od innych stowarzyszeń, z którymi miałem styczność. Po studiach, mając pracę, a potem i rodzinę nie ma aż tyle czasu na hakowanie, ale można wspierać społeczność i czuć się jej częścią, co chyba nie jest przestępstwem :stuck_out_tongue:

Pełna historia nie na publiczny internet :slight_smile:

@alxd witaj na forum XD

Potwierdzasz piątek 26.02? Jaka godzina?

Tradycyjnie 19:00, dziś dodałem wydarzenie na meetupie, jest też przyklejone na Telegramie:

1 polubienie