Czy w ChRL dozwolone jest korzystanie z IRC, Telegram i Matrix?

Jak w temacie, czy te rzeczy są dozwolone tam?

Raczej nie słyszałem o tym, by w Chinach zakazywali używania jakichś aplikacji, ewentualnie formalnie coś może być zakazane, ale w praktyce tego nie egzekwują. Jest cenzura.

Cenzurę ludzie tam bez większych problemów obchodzą VPN-ami. Rząd to akceptuje, bo w dużej mierze jest to wykorzystywane do robienia biznesu z zagranicą. Ich interes jest taki, by zachodnie usługi takie, jak np. Facebook, Google itp. (nad którymi nie mają kontroli i nie mogą szpiegować swoich obywateli, cenzurować treści itp.) nie stały się popularne w Chinach. Utrudnianie dostępu poprzez konieczność zapinania VPN-a już to im zapewnia. Prawdopodobnie też nad częścią popularnych VPN-ów oni sami mają kontrolę i tym samym mogą szpiegować ich użytkowników.

Natomiast to, co mogłoby potencjalnie zdelegalizować Matrixa czy Telegrama (no bo raczej nie IRC-a) – to przepisy zakazujące stosowania określonych rodzajów szyfrowania. Teraz, nie wiem, jak jest w Chinach, ale na pewno parę krajów, nawet takich typowo demokratycznych, takie przepisy ma – kojarzę tu Nową Zelandię.

Potrzebne źródło. Wydaje mi się, że dla ogromnej większości ludzi używanie VPNa to poziom alchemii.

Ale jak ktoś np. używa komunikatora z domyślnie szyfrowanymi pokojami, to nie poszpiegują sobie za bardzo, czy się mylę?

No i w sumie o tym właśnie napisałem. Komu zależy na korzystaniu z zachodnich społecznościówek, ten ma VPN-a i korzysta. Ale mało komu zależy, bo w Chinach wszyscy siedzą na tych chińskich, nadzorowanych przez ich rząd. Tylko jak ktoś ma jakichś zagranicznych znajomych itp. De facto konieczność łączenia się przez VPN jest po to, by ludziom było łatwiej korzystać z tych chińskich, żeby nie przesiedli się na Facebooka itp. :slight_smile:

No tak.