"gdyby w Polsce wyłączyli internet", czyli jak oddolnie zbudować alternatywną sieć?

Raz na jakiś czas wraca do mnie taka myśl: gdyby z powodów politycznych w Polsce - podobnie jak kiedyś w Egipcie czy Białorusi - wyłączyli internet, co jako hakierzy moglibyśmy na to poradzić? Widzę przynajmniej następujące podproblemy:

  1. Jak zapewnić ludziom dostępność do jakiejkolwiek sieci?
  2. Jak połączyć komputery w coś w rodzaju mesh networka tak, żeby był w miarę odporny na wandalizm?
  3. Jakie treści dobrze byłoby mieć na dysku, żeby móc je innym udostępniać?
  4. W jaki sposób moglibyśmy się zorganizować tak, żeby jak najwięcej normików mogło się połączyć?

Kiedy w Egipcie wyłączono internet, kojarzę, że któryś kraj wystawił im dial-up. Ale w dzisiejszych czasach to mało użyteczne, drogie, a do tego władze mogą wyłączyć też sieć telefoniczną – jak u nas w stanie wojennym. Albo, mniej inwazyjnie, a z punktu widzenia dial-upa tak samo problematyczne – zablokować numery tego dial-upa, lub też w ogóle odciąć międzynarodowe połączenia telefoniczne.

Jeśli chodzi o zapewnienie jakiejkolwiek komunikacji w sytuacji, gdy istniejąca sieć telekomunikacyjna zostaje w jakiś sposób zniszczona, to najłatwiej jest ogarnąć analogową łączność głosową poprzez radio (CB lub, dla posiadaczy licencji, fale krótkie). Z tego, co kiedyś czytałem, podczas powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 roku, gdy infrastruktura telekomunikacyjna w mieście została zniszczona, właśnie krótkofalowcy w dużej mierze zapewniali potrzebującym łączność. Potrzebującym, a nawet… służbom, które na taką sytuację nie były w ogóle przygotowane pod względem telekomunikacyjnym. Tylko, że dziś już, jak mi się wydaje, tylu krótkofalowców i radioamatorów, co wtedy nie ma… Duży udział w przekazywaniu wiadomości nawet pomiędzy prywatnymi osobami miała też lokalna stacja telewizyjna TeDe.

W bardziej współczesnej formie, mesh to chyba dobra droga… W Niemczech funkcjonuje taki projekt, jak Freifunk: https://freifunk.net/worum-geht-es/technik-der-community-netzwerke/ – to chyba dobry wzór (i może dałoby się podłączyć).

Największą przeszkodą przy takich meshach w naszej rzeczywistości będą odległości pomiędzy zainteresowanymi… A w mieście – odległości nie są duże, ale trudno ogarnąć widoczność optyczną.

Dochodzą jeszcze aspekty prawne – czy utrzymując węzeł takiego mesha nie ponosi się jakieś odpowiedzialności za dane, które są przezeń przekazywane? A co, jeśli hostujesz bramkę do Internetu?

1lajk