Gry - FLOSS i nie tylko

Wśród gier dostępnych jako wolne i otwarte oprogramowanie jest całkiem sporo perełek. Dziś odkryłem tę grę, wyraźnie mocno inspirowaną Diablo 2:

https://flarerpg.org/

Spore szanse że macie ją już w repozytorium i jakiś odpowiednik apt install flare po prostu zadziała.

Z gier FLOSS grałem i na pewno mogę także polecić:

  1. Xonotic - szybki FPS a’la Quake 3. Ma parę nowych trybów rozgrywki.
  2. 0AD - RTS który wygląda jak lepsze Age of Empires
  3. OpenTTD - klon Transport Tycoona
  4. Hedgewars - klon Wormsów, tyle że z jeżami. Bronie podobne do oryginalnej gry, z kilkoma totalnie nowymi (np. Portal Gun)
  5. Battle For Wesnoth - turówka. Trochę jak Heroes 3, gdzie cały czas jest się w trybie walki i nie ma rozwijania zamku. Dość łatwe reguły, za to “haczyki” zostawiają dużo swobody w doborze strategii. Losowy generator map + ciekawe kampanie singleplayer, z których można się nauczyć różnych technik.
  6. Pingus - legendarne Lemingi,
  7. Sauerbraten - FPS z super ciekawym edytorem świata - wystarczy wcisnąć klawisz “e” żeby się przekonać. Jest też BananaBread, czyli port na przeglądarki (choć mi myszka glitchuje): http://sauerbraten.org/
  8. Tux Racer - wyścigowa zręcznościówka - kierujesz pingwinem, który na brzuchu jedzie po torze przeszkód

A Wy, w co gracie?

Enemy Territory: Legacy - Jedyna gra warta uwagi 8)8) Kontynuacja fanowska Wolfensteina: Enemy Territory.

1 polubienie

Zgadzam się z tym, że ET to kawał świetnego FPS, ale no, assety wiszą niestety na niewolnej licencji :expressionless:
Ale za to przypomniał mi się stary dobry BZFlag, czyli multiplayerowa walka czołgami :slight_smile:

64 bit Linux is NOT 2.60b compatible! 64 bit mods only!

Wy gracie w wersję 32-bitową?

Nie, w 64. Ale nie gram w 2.60b, tylko w ET Legacy (2.77 chyba aktualnie). Niestety etpro odpada w takim wypadku, ale etlegacy naśladuje wystarczająco etpro.

1 polubienie

Ja osobiście się wersji 32-bit trzymam, bo lubię jednak czasem wbić na serwery z modami innymi niż legacy (czyli wspomniany wyżej bazowy tryb ET Legacy) :slight_smile:

1 polubienie

A może jakieś klony planszówek, np. Pioneers (klon Catan) albo Domination (klon Ryzyka)?

W żadną nie grałem, ale moim zdaniem taki Splendor byłby wdzięcznym tematem do sklonowania. Proste zasady, a mogłaby wyjść z tego fajna gra.

Gdybym miał opisać idealną implementację, widzę to jako stronę internetową gdzie tworzysz “wyzwanie”, podajesz w jakich godzinach jesteś dostępny/a, po czym kiedy wystarczającej ilości osób uda się “wstrzelić” w twoją dostępność - gracie, na webcamkach.

Moim zdaniem masa planszówek tak naprawdę zyskałaby na przeniesieniu na komputer, bo za dużo jest tam liczenia i gra na komputerze pomogłaby podejmować dobre decyzje w trakcie wykonywania swojego ruchu.