Kółko naukowe

Hej, zastanawiam się czy ktoś byłby zainteresowany wzięciem udziału w spotkaniach poświęconych tematom związanym z szeroko pojętym programowaniem? Mam na myśli sesje na których można omówić takie tematy jak:

  • Algorytmy i struktury danych - zaczynając od podstawowych, przez bardziej unikalne, umówić ich zasadę działania, wspólnie przejść przez przykład(y) zastosowania, dać czas na pracę indywidualną na implementację, a później na wspólne omówienie wyników;
  • Szacowanie złożoności obliczeniowej - powiązane z powyższym, omówienie jak szacować złożoność obliczeniową lub przestrzenną algorytmów.
  • [Projektowanie systemów informatycznych](https://github.com/donnemartin/system-design-primer) - Omówienie tematów często powtarzających się przy budowaniu systemów do różnych zastosowań. Gdzie i jak składować dane, jak skalować systemy, jak poprawiać latency, jak zabezpieczać się przed awariami itp.
  • Uczenie maszynowe - Omówienie istniejących technik i ich sposobów zastosowania. Jakie rozwiązania sprawdzają się w konkretnych zadaniach. Kiedy stosować rozwiązania wykorzystujące uczenie maszynowe.

Jestem też otwarty na inne propozycje, na przykład sam chętnie bym doedukował się z tematów związanych z budowaniem sieci, bo temat znam tylko pobieżnie.

Myślałem o tym aby były to cykliczne spotkania, na przykład raz na 1 lub 2 tygodnie, w formie bardziej takiego kółka naukowego i wspólnej nauki, niż prezentacji nowości. Sam spędzam teraz trochę czasu na uczeniu się powyższych tematów aby poprawić swoje podstawy, i chętnie podzielę się wiedzą z szerszym gronem. Mogę ze swojej strony przygotować kilka pierwszych takich spotkań, a później może byliby też inni chętni którzy chcieliby zaprezentować jakieś zagadnienie.

Nie chodzi mi tutaj koniecznie o prezentacje wszystkiego co najnowsze (choć też nie będę się przed tym bronił), ale bardziej o wspólną naukę tematów które dla osób pracujących w zawodach około informaycznych mogą być przydatne.

Będę wdzięczny za informację zwrotną :slight_smile:

Dla mnie spoko, ale nie wiem, czy nie będzie dla mnie za trudne. Nie robię na co dzień jako programista i w programowaniu jestem generalnie osobą zdecydowanie początkującą. Może nie na tyle, by nie wiedzieć, co to język programowania, instrukcje, zmienne, kompilator, czy nawet asembler - ale mój exp jest niemal zerowy.

Fajnie by było zatem określić poziom zaawansowania tych spotkań.

Swoją drogą, chcemy to rozgłosić szerszej np. przez Meetupa? Zawsze to by była jakaś promocja HS-u i byłoby widać, że coś się u nas dzieje.

1 polubienie

+1 do propozycji kpc żeby określić oczekiwany poziom wiedzy. IMO w tym temacie inżynieria oprogramowania byłaby najprostsza do pogodzenia. A jeśli zrobimy spotkania nt AI, wciągnięcie w to @pmysl sprawi że możemy spontanicznie i szczegółowo wejść w sporo tematów.

Jestem za. Będziesz prowadził ? - sam chętnie posłucham. Myślę że nie ma co za duzo rozkminiać. jak powiedział @kpc okreslić grupę docelową (jej poziom) i po prostu próbować :slight_smile:

Ja bym dodał, że jeśli to ma być otwarte dla osób z zewnątrz, warto podczas warsztatów zwracać uwagę, czy ludzie rozumieją to, co się dzieje i czy nadążają. Bo jak zaczynasz rozumieć tylko połowę tego, co się dzieje na zajęciach, warsztatach, spotkaniu - to potrafi to wiele osób mega zniechęcić.
Mnie nie, ale dużo osób tak.

Poziom możemy ustalić wspólnie z chętnymi. Myślałem żeby zacząć właśnie od podstaw, typu przejście przez algorytmy do sortowania, albo przez algorytm wyszukiwania binarnego, albo przejść przez temat tego jak wyskalować forum uruchomione na jednym serwerze do poziomu 1 MLD użytkowników. Początkowe tematy mogłyby być z nastawieniem że powinny być przystępne dla kogoś na poziomie licealnym z zainteresowaniem do informatyki. Później możemy z czasem decydować kiedy i jak zwiększać poziom.

Bardziej zależy mi na wspólnej nauce niż na przerabianiu tylko super skomplikowanych tematów, ale pewnie samo to by wyszło tak że z czasem poziom trudności może lekko rosnąć.

Nie mam nic przeciwko promowaniu takich wydarzeń na meetupie, im nas więcej tym lepiej :slight_smile:

1 polubienie

Chętnie zostanę wolnym słuchaczem.

Tak w temacie - w najbliższy wtorek chciałbym w ramach eksperymentu zrobić spotkanie tematyczne:

https://www.meetup.com/hakierspejs-łodź/events/299103597

Myślicie, że da radę to zrobić tak, żebyśmy mogli się skupić na tym temacie (mimo, że to wtorek)?

Jasne, brzmi to interesująco :slight_smile: Nie wiem czy uda mi się pojawić w ten wtorek, ale spróbuję i chętnie posłucham.

1 polubienie

Po to są wtorki, by wtedy robić właśnie spotkania tematyczne…

No właśnie do tej pory to nie była pisana reguła - na oficjalnym otwartym bym tego nie robił raczej, ale że jest nieparzysty, to chyba można. Akurat wtorki mam często zarezerwowane na spejs i ten termin pasował :wink:

Inaczej - zawsze tematyczne robiliśmy na normalnych spotkaniach HS-u. Właśnie one (w idealnej rzeczywistości) wszystkie powinny być tematyczne, żeby ludzie przychodzili.

1 polubienie