Kubernetes - sekcja memów - teraz z spotkaniami

Zastanawiam sie czy nie zacząć próbować nauczyć się k8s i zastanawiam sie czy nie wiem może by ktoś też chciał, pewnie wypieprze sie na pysk kilka razy zanim to zrobie, ale szekle jakie sie z tego dostaje do mnie przemawiają xD

  • Soboty o 16:00
  • Niedziele o 16:00

0 głosujących

2 polubienia

Ej, też chcę! I @pmysl też byłby zainteresowany z tego co słyszałem. Pytanie, jak z tym zacząć. Z tego co mówił @q3k, jedno jest oczywiste: nie od self-hostowania własnego serwera, chyba że ktoś lubi ból w wersji XXL.

Może jakiś klaster na digital ocean sobie ogarniemy? ~40zł/mies na spółę nie brzmi jak duży koszt na start - jak już będziemy mieli za sobą podstawy, możemy zacząć odchodzić od gotowych rozwiązań.

No i kwestia organizacyjna: w jakiej formie to widzimy?

Osobiście chce przygotować się na clusterfaile i inne gówna, więc możemy spróbować pobawić się kubeadmem, rancherem, k3s, OpenSUSE Kubic, a jak z tego nic nie wyjdzie to wtedy rozważyć klaster na DO. Nie wiem, czy trafie na selfhosta czy AKE/EKS/GKE w następnej robocie, więc fajnie byłoby rozumieć też mniej/więcej jak to działa pod maską

Ja po prostu wychodzę z założenia, że skoro celem jest nauka k8s, to chyba najlepiej zacząć od strony klienckiej, w postaci jak najbardziej “czystej”. Wiem że warianty managed trochę zaciemniają obraz, ale z drugiej strony jeśli uda nam się osiągnąć jakiś pierwszy sukces, to potem to ośmieli do dalszych eksperymentów. Stąd pomysł z DigitalOcean. Co myślisz o takiej argumentacji?

Also, jak widzisz wspólną naukę? Na żywo czy po mumble? Z jakimś wcześniejszym przygotowaniem, czy bardziej “eee yyy usiedliśmy i chcemy zrobić XYZ, więc spróbujmy”?

Raczej widzę to na mumblu, bo nie stać mnie na dojeżdżanie do Óć City często, ale to jeszcze jest do przemyślenia.

Gadaliśmy o tym na chacie i nie chciałem żeby nasze postanowienia zniknęły, więc dałem je na pada:

Zachęcam do zadawania pytań organizacyjnych i uzupełniania info. Fajnie byłoby też założyć event na meetupie.

To jak, najbliższa sobota około 18tej?

Ping @kpc @TadeusTaD @Keijo

  1. Dopisałbym, że jeśli ktoś ma problem z przygotowaniem się do spotkania, to niech da znać, wtedy pomożemy.
  2. Dorzuciłbym wątek na forum oprócz linka do czatu.

[edit]
Dorzuciłem nr 2.
W sumie nr 1. też dorzuciłem :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Trzecia rzecz - czy tylko weekendy wchodzą w grę?

To przede wszystkim pytanie dla @Keijo. Jeśli o mnie chodzi, jeśli ktoś zaproponuje jakiś termin z odpowiednim wyprzedzeniem i pokaże że jest zainteresowanie na wspólne haczenie, to w pełni go popieram. Oczywiście można też moje poparcie ominąć i poprosić o bezpośredni dostęp do meetupa, żeby sobie samemu ogłosić sesję haczenia :smiley:

Ja wole weekendy, w tygodniu mam prace i nie mam zbytnio stałych godzin pracy + bywam po niej zmęczony

Chyba, że rzucisz jakimś terminem od siebie, bo ja absolutnie nie mam pomysłu na termin w tygodniu

No nie wiem, pierwszy lepszy termin rzucę, który by mi pasował - wtorki po 18:00.
Generalnie, jeśli weekendy to też tak od 18:00 wzwyż byłoby lepiej (dla mnie), niż o 16:00.

Najbliższe spotkanie umówiliśmy w końcu sobota 18:00 po konsultacji na chacie

To wiem, akurat tak zarządziłem, żeby móc być na najbliższym spotkaniu :stuck_out_tongue:
Bo rozumiem, że ten temat i ankieta zostały założone po to, żeby jakiś sztywny termin regularnych spotkań ustalić, czy się mylę?

Jeśli mamy zamiar robić to regularnie to wypadałoby sobie ustalić jakiś plan.

Tematy na następne spotkanie

  • Stawianie klastra kubeadmem
  • Failover/przyjrzenie się bardziej temu jak działają node
  • Rozkminianie YAMLi
  • Więcej kubectl (np. debugowanie pojedyńczych podów)

0 głosujących

Pierwsza ankieta na górze została zamknięta, bo nie ma wpływu na następne spotkania, będą ustalane niezależnie od obecnego, na razie w planach była następna sobota, ale nie jest to sztywny termin

Dobra, ja od razu mam pytanie, czy robimy stacjonarnie, a jeśli tak, to czy będzie można się zdalnie wdzwonić, żeby cokolwiek wynieść ze spotkania? Bo niestety, ale nie dam rady wpaść do Uci w weekend ;[

Jak będziemy robić stacjonarnie, to nie możemy po prostu dobrać takiego terminu, by wszystkim pasował?

Jak nie jeden weekend, to inny.

Na czym stoimy? Jest w weekend czy nie?
Ogólnie to nie patrzcie na mnie, okazuje się, że w pracy będę miał przewałkowanego kubernetesa, więc na luzie :slight_smile:

No to będziesz mógł powiedzieć coś od siebie :V