Listwy antyprzepięciowe

Przydałoby się jakieś endlösung kwestii listew antyprzepięciowych. Według mnie potrzebne są przynajmniej dwie z pięcioma gniazdami. Najprościej by było, jakby ktoś miał jakieś na zbyciu i przekazał na HS. W przeciwnym przypadku trzeba by je kupić lub zrobić.

Darowanym listwom nie trzeba by tak patrzeć w przysłowiowe zęby, ale w przypadku zakupu zwracałbym uwagę na to by:

• posiadały przynajmniej 5 gniazd
  • miały wyłącznik
  • miały bezpiecznik
  • miały ochronę przeciwprzepięciową linii L-N za pomocą warystora lub transila

Ponadto fajnie jakby:

• były podane parametry tej ochrony przeciwprzepięciowej np. w kJ
  • ochrona wszystkich trzech linii też byłaby spoko, choć w sieci TNC i tak nic nie da, ale może inny lokal będzie miał TNS lub TNC-S
  • miała filtry przeciwzakłóceniowe
  • miała gniazda USB do ładowania
  • miała więcej niż 5 gniazd

Ciekawe według mnie oferty z Allegro:
najtańsza, chyba bez bezpiecznika:

najtańsza z bezpiecznikiem + dobrze opisane parametry, ale słaby maksymalny prąd impulsu i pochłanianie energii:

ta ma w miarę przyzwoite parametry ochrony + ochronę 3 linii + filtr przeciwzakłóceniowy:

Ogólnie widzę, że najlepiej opisane są listwy http://www.lestar.pl/ , tylko te o dobrych parametrach mają max. 5 gniazd, no ale można zawsze rozgałęzić.

EDIT:
Ta mi się wydaje najfajniejsza:

Tu specyfikacja: http://www.lestar.pl/pl/produkty/listwy_zasilajacofiltrujace/listwy_zasilajaco_filtrujace/listwy_przeciwprzepieciowe_emirfi_3l/lf_2001a_ga_kcz_50m,p754331163

Może warto zainstalować ogranicznik przepięć na całą instalację elektryczną?

Ogólnie to fajnie by było, ale to trzeba robić kaskadowo i na sam koniec i tak listwa przepięciowa by była konieczna.

Takie ograniczniki dzielą się na klasy A, B, C i D. Każda klasa redukuje prąd wyładowania na niższy.

Nie pamiętam tych napięć, ale wydaje mi się, że klasa C redukuje tylko do 1500V, a klasa D do 400V.

Porządnie wykonana ochrona powinna zawierać ogranicznik C lub B+C w tablicy rozdzielczej i ograniczniki D przy każdym chronionym gniazdku. Są takie do montowania w puszce.

Do takiego gniazda chronionego ogranicznikiem typu D, powinno się podłączać listwę, która redukowałaby wyładowanie z 400V do ~230V.

Byłbym za taką zabawą, jeśli mielibyśmy zostać w tym lokalu na parę lat, a tak chyba nie będzie. Inna sprawa, że te ograniczniki pewnie można by zabrać do nowego lokalu przy odrobinie wysiłku.

Tak czy tak, zacząłbym od listew, a później ulepszał ochronę.

2 polubienia

Listwy kupiłem zgodnie z ustaleniami na Mumblu, załączę fakturę za nie.

Zwrot kosztów może nastąpić po dostarczeniu listew do HSu, postaram się to zrobić przy pierwszej możliwej okazji.

Ocenzurowałem dane swoje i sprzedawcy, bo nie wiem, czy życzyłby sobie, by wisiały gdzieś w necie.

EDIT. Dostałem zwrot. Temat można zostawić, bo może ktoś będzie szukał dobrych listew.

3 polubienia