Porządki w infrastrukturze cyfrowej: Separacja usług

Stan obecny:
Mamy kilka usług postawionych na jednym serwerze, w tym forum, bramki, hosting zdjęć (wykorzystany przy poszukiwaniu nowego lokalu). Każdy członek, który ma do serwera dostęp, może przypadkiem lub nie zrzucić wszystkie usługi - przykładowo poprzez złą konfigurację czy nieudany samowolny upgrade. Część z tych usług ma również swoje instancje bazy danych (głównie PostgreSQL), które mogą się gryźć ze sobą jeśli chodzi o IO.

Co chcemy osiągnąć:
Stałe usługi, które powinny być dostępne dla każdego członka, powinny być na oddzielnym środowisku, do którego dostęp ma wyłącznie określona grupa członków (czyli po prostu dedykowany zespół od infry). Pojedynczy serwer bazodaniowy, wykorzystywany przez wszystkie aplikacje (lub nawet dwa, po jednym na każde środowisko).

Do zrobienia:

  1. Inwentaryzacja obecnie postawionych usług.
  2. Wydzielenie ważniejszych usług do nowego środowiska, do którego dostęp ma wyłącznie część członków spejsu.
4 polubienia

Hej, próbowałem już kiedyś coś takiego ogarnąć. Myślę, że sensowne byłoby wydzielenie jednego serwera i postawienie na nim docker swarm. Możnaby zrobić jednego wielkiego yamla i go deeployować :smiley:. BTW: dobry pomysł z tym jednym serwerem bazodanowym.