Pytanie: jak się teraz szuka pracy w IT? W sensie, co przerobić, czego się uczyć itd.?

Mam książkę Cracking The Coding Interview i chcę sobie to prerobić.
Czy coś jeszce polecicie? Jakiś protip?

Podobno najbardziej na topie są rzeczy związane z AI.

Ale też cały czas cloudy (choć podobno firmy zaczynają schodzić z chmur i wracać do onprema) i devops.

Co do takich typowo programistycznych rzeczy, to szczerze, nie mam pojęcia.

Warto też zapoznać się z tematami związanymi z System Design. Tutaj fajna lista materiałów. Mam też książki System Design Interview – An insider’s guide Vol 1 & 2 i mogę się podzielić jeśli byłbyś zainteresowany.

Poza tym leetcode.com lub hackerrank.com są fajnymi miejscami aby potrenować różne koncepcje które mogą pojawić się na rozmowach. To może być fajne rozszerzenie do zadań które są w “Cracking the coding interview”.

Dalej są materiały które są przydatne pod konkretne pozycje. Tak jak @kpc wspomniał, sporo teraz się dzieje w tematach związanych z Machine Learning’iem, a dokładniej Generative AI i LLM’ami, więc warto zapoznać się na początek z tą prezentacją gdzie Andrej Karpathy tłumaczy jak działają LLMy. Dalej są ciekawe kursy na deeplearning.ai. Mam tego więcej jeśli byłbyś zainteresowany tymi tematami.

Ja też teraz przygotowuję się do rozmów, więc chętnie powymieniam się doświadczeniami, lub możemy wspólnie usiąść do tematów związanych z podstawami CS, albo porobić jakieś mock interviews jeśli byś miał ochotę.

O, fajne kompendium wiedzy na temat tego, jak w ogóle budowane są jakiekolwiek systemy IT i z czego się typowo składają!

Ja bym parę rzeczy dodał, np. przy load balancerach wymienia rozwiązania typowe dla cloudów, a pomija totalnie temat onpremowych pudeł (a ponoć firmy wracają teraz z chmury do onprema…) np. od F5, tzn. wspomina tylko, że istnieją, a nie podaje nawet przykładów – ale pewnie gdyby miał to robić (pewnie podobne sytuacje są przy każdym punkcie, tylko ja o tym nie wiem, bo w danej rzeczy nie siedzę), to by to wszystko zrobiło się za długie.

Generalnie to taka trochę teoria bycia adminem. Brakowało mi czegoś takiego, a w sumie to coś, z czym każdy powinien się na początku swojej administratorskiej kariery zapoznać, bo alternatywa to uczenie się w bólach w praktyce i bycie zaskakiwanym nowymi pojęciami, co do których potem długo zastanawiasz się, co znaczą, a googlowanie zwykle nie pomaga, tylko wypluwa korpobełkot dostawców tego typu rozwiązań, którzy obiecują, że ich soft czy pudło będzie robić wszystko, totalnie automatyzować twoją pracę włączając w to parzenie kawy, i to koniecznie z pomocą uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, a nigdzie nie wspomną, co ono tak w zasadzie robi.

A to co nazywasz “system design”, to jak rozumiem, po prostu bycie kimś, kto w IT zwie się architektem. Czyli ogarnia te systemy i powiązania między nimi w większej skali. Jak wchodzi nowy projekt, a w firmie nie ma architekta, kończy się to tym, że projekt zaczyna duplikować coś, co już w firmie jest (tylko osoby za projekt odpowiedzialne o tym nie wiedzą), próbuje wdrażać rozwiązania nieakceptowalne dla działu security (i boleśnie o tym się przekonuje pod sam koniec projektu, gdy od bezpieczników trzeba otrzymać zgodę na wdrożenie xD) i generalnie często działa nieefektywnie.