Warsztaty w ramach WIT i promocja w ogóle

Jak wspominałam na Telegramie, istnieje sobie taka społeczność skierowana do kobiet - Women in Technology. Działają w całej Polsce i robią różnej maści warsztaty z zakresu programowania, UX/UI i zarządzania w IT. Moja znajoma jest tam wolontariuszką i jeśli będziemy chcieli coś zrobić, to możemy uderzać do niej.

Dlaczego myślę, że to fajne?
WiT to duża kobieca społeczność, gdzie mielibyśmy się szansę wypromować wśród kobiet i pewnie dla wielu z nich przełamać stereotyp piwnicy. Przyda nam się jakakolwiek promocja poza tym, pokazanie, że robimy coś i jesteśmy fajni i przyjaźni.

Co możemy zrobić w ramach WiT?
Normalnie WiT oczywiście organizuje warsztaty IRL, często też weekendowe. Są generalnie otwarci na różną tematykę. Teraz siłą rzeczy albo są webinary albo streamy (po max 2h).

Co formalnie należy zrobić?
Wymyślić temat i opis, wybrać formułę, przekazać mojej znajomej, która kontaktuje się z koordynatorką. Webinary/streamy odbywają się wieczorami w tygodniu (hm, ja w sumie widzę np. prezentację nt bezpieczeństwa i dlaczego Zoom to zło).

Oczywiście WiT nie jest jedyną kobiecą społecznością w Łodzi, pewnie można uderzać gdzieś indziej. Ja sama pomagam w girls.js, no ale w tej materii, to nie dzieje się nic, gdyż albowiem pandemia.

Z niczym się nie deklarowałam, nie jesteśmy do niczego zobowiązani, po prostu podrzucam pomysł pod dyskusję.

1 polubienie

Podoba mi się ten pomysł. Uważam, że tematy typu
"Wprowadzenie do czegokolwiek " zawsze są przydatne,
po pierwsze takie tematy nie wymagają dużo od speakera,
po drugie są proste, krótkie i dostępne większej ilości osób.
Myślę, że można byłoby zrobić coś na temat ‘‘Wprowadze-
nie do dokera/lvm/vim’’, wprowadzenie do linux tools
(w sensie jak sprawdzić, co się dzieje w systemu i gdzie jest
bottleneck). Niestety samodzielnie nie potrafię ogarnąć
żadnego streema. Sądzę, że warto byłoby sprawdzić w
WIT, jakie tematy ich interesują, ponieważ mieliśmy kilka
fajnych streemów, ale nie mogę powiedzieć, że to było
skuteczne w kwestii zachęcania nowych ludzi do HS.

Stream etc. ogarniają oni. Jak rozmawiałam z jedną z wolontariuszek to nie mają parcia na konkretne tematy, ale sądzę, że tematy wprowadzające będzie łatwo im sprzedać.

To jest rewelacyjny pomysł na rozgłos. Tematy wprowadzające jak najbardziej, specjalnie, że sam program chyba ma za zadanie wprowadzić kobiety do technologii.

Tematy wprowadzające są super, zwłaszcza że wiele takich warsztatów w ogóle nie przekazuje prawidłowego mindsetu.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, co by zrobił, to niech pisze tutaj, a ja poślę dalej.

Brzmi spoko. Czujesz się OK z tym żeby takie warsztaty poprowadzić? Potrzebujemy przede wszystkim deklaracji “zrobiłbym” na ten moment.

Z mojej strony, po ~wczorajszej rozmowie z Nikolą pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić “wstęp do klientów i serwerów - internet od strony programisty”. Pokazałbym jak mając do dyspozycji tylko Pythona z biblioteką standardową rozgryźć jak działa HTTP, zarówno po stronie HTTP i HTTPS. Jeśli wystarczy czasu, mógłbym też spróbować pokazać ciut o DNS.

To może być o tyle fajne, że wiele frontendowców/backendowców zakłada po prostu że skoro istnieje przeglądarka/framework to po co grzebać w szczegółach, a zrozumienie lowlevelowych szczegółów może dać lepsze zrozumienie tematu.

Women in Technology ruszy w lipcu z programem mentorskim on-line Let’s Solve IT wspierającym uczestników ich bootcamp’u. Chodzi o wsparcie merytoryczne w blokach tematycznych: PHP, JS, Docker, HTML&CSS i SQL. Spotkania będą odbywać się online (15, 30, 60- minutowe), do kontaktu z uczestnikiem przekażą jej/jego adres mailowy. Chcą, aby rezerwacje spotkań odbywały się za pomocą zewnętrznej platformy.

Zgłoszenia do 16 czerwca wraz z podaniem obszarów do mnie lub na adres
Let’s Solve IT letssolveit@womenintechnology.pl

Dostałem takiego maila, razem ze zgodą żeby przekazać go dalej:

Załączam harmonogram:

Zgłaszamy się w ramach konkretnych technologii?

Więcej szczegółów: