Wtorkowe spotkanie o Wikipedii oraz OSM?

Wczoraj na spotkaniu otwartym pojawił się Polimerek, jeden z administratorów polskiej Wikipedii. Wyłoniła się bardzo ciekawa dyskusja i dostałem sygnał, że moglibyśmy ją powtórzyć w szerszym gronie zainteresowanych na którymś z tematycznych wtorków. Niezobowiązująco proponuję 24 maja. Co Wy na to?

  • Tak, chętnie wpadnę 24 maja
  • Nie wiem / raczej nie

0 głosujących

O OSM była już kiedyś ciekawa prelekcja na którymś ze spotkań międzyspejsowych :slight_smile:

A co do Wikipedii… Konto na polskiej Wikipedii mam od 2005 roku, a więc już od czasów podstawówki :slight_smile: Choć ostatnimi czasy rzadko tam się udzielam (i nigdy nie udzielałem się jakoś mocno intensywnie). Na pewno będzie to ciekawy temat.

Jakby było zainteresowanie, to ja służę czasem. Żeby to nie była nudna prelekcja można by się bardziej skupić na sprawach, których w Wikipedii nie widać na pierwszy rzut oka, czyli:

Kwestie techniczne:

  • Jak to w ogóle jest administrowane i się przez tyle lat nie posypało, z możliwością pokazu narzędzi administracyjnych
  • Boty działające w Wikipedii - kto je tworzy, jak działają, co robią
  • Szablony stosowane w artykułach - kto je tworzy jaką mają strukturę
  • Projekty Wikimedia inne niż Wikipedia i jak są z Wikipedią technicznie powiązanie - zwłaszcza Wikidata i Wikimedia Commons
  • Wikitech - czyli coś dla tych co lubią/umieją dłubać w kodzie - Toolforge tools, quarry (czyli bezpośredni dostęp do mirrora bazy danych) i inne takie
  • Jak jest zorganizowana społeczność koderów rozwijających oprogramowanie
  • Struktura infrastruktury technicznej na której działa Wikipedia

Kwestie społecznościowe:

  • Jak i gdzie się ustala zasady
  • Wiki-kultura, pisane i niepisane reguły dyskutowania i edycji
  • Jak i gdzie komunikują się administratorzy (a także skąd się biorą)
  • Jak i gdzie spotykają się i dyskutują wikipedyści

Kwestie prawno-organizacyjne:

  • Kto tym zarządza od strony prawnej i organizacyjnej
  • Skąd się bierze na to kasa i ile jej jest
  • Jak to działa w Polsce
  • Wikipedia a prawo lokalne - szczególnie w krajach, w których nie ma wolności słowa.
  • Model prawno-autorski działania Wikipedii (licencje, do kogo właściwie należą prawa autorskie do treści itd, jak legalnie można wykorzystywać treści z Wikipedii poza nią).

Wyszło tego sporo - tematy ew. do wyboru w miarę preferencji osób, które przyjdą.

2 polubienia

Do zobaczenia jutro!

1 polubienie

Bardzo ciekawa prelekcja, polecam użytkownika @Polimerek!

Dzięki.

4 polubienia