Wypożyczanie

Zauważyłem, że zasady wypożyczania rzeczy z HS-u są praktycznie martwym “prawem”.

  • Zgodnie z zasadami, o wypożyczaniu powinno się informować na liście mailingowej – w praktyce ludzie robią to na HSŁ48.
  • Pozostałe zasady, może poza tą o informowaniu o zwróceniu danej rzeczy, nie są przestrzegane w ogóle.
  • Mimo wszystko nie generowało to dotąd chyba raczej żadnych problemów. Aczkolwiek czasem zdarza się, że z HS-u znikają narzędzia – może pożyczane przez kogoś bez informowania o tym? Chyba nie, ale trudno to wykluczyć.

Wydaje mi się, że powinniśmy zrobić ich rewizję.

Jak ja to widzę…

  1. Intencja wypożyczenia rzeczy musi być ogłoszona na naszej liście mailingowej najpóźniej pięć godzin przed wzięciem rzeczy. Przykładowo: jeżeli planujesz przyjechać do spejsu o 17:00 żeby pożyczyć wałek, ogłoś to na liście nie później niż o 12:00.

Nikt się do tego nie stosuje, ale też ta zasada jest mało praktyczna. Może zmieńmy to na rekomendację? Poza tym chyba powinniśmy zamienić listę na HSŁ24, bo w praktyce ludzie piszą na HSŁ24, a nie na liście, że coś wypożyczają. No i HSŁ24 jest chyba lepsze, niż lista, bo łatwo tam dodać zdjęcie tego, co się zabiera.

  1. Pisząc że planujesz coś wypożyczyć, podaj termin oddania. Nie przetrzymuj rzeczy dłużej niż np. dwa tygodnie.

Akurat tę zasadę bym pozostawił i starał się ją egzekwować. To nic nie kosztuje – jak ktoś się zapomni, można go zawsze dopytać “do kiedy?”. A zapobiega pożyczaniu “na wieczne nieoddanie”.

  1. Każdy może zawetować chęć wypożyczenia rzeczy, np. jeżeli planował jej użyć w czasie wypożyczenia. Korzystanie z przedmiotów spejsowych w siedzibie ma zawsze pierwszeństwo.

I okej. Jeszcze nikt z tego nie korzystał, ale wg mnie zasada jest potrzebna.

  1. Każdy może też poprosić o zwrot rzeczy, która została przez ciebie wypożyczona. Należy wtedy zwrócić rzecz tak szybko, jak to jest możliwe.

I okej. Wg mnie trochę kontrowersyjne, ale póki co nie generowało problemów.

  1. Jeżeli nikt nie zawetował twojej intencji, możesz wypożyczyć rzecz i nie musisz tego ogłaszać w oddzielnym mailu.

Punkt traci sens, gdy usuniemy zapis o konieczności zapowiadania się z wypożyczaniem rzeczy i uczynimy to fakultatywnym.

  1. Jeżeli widzisz, że według listy mailingowej coś powinno już wrócić do spejsu, a nie wróciło, nie krępuj się pingnąć autora lub zgłosić to zarządowi. W kwestii pożyczania i zapominalstwa, (kulturalne) publiczne zwrócenie uwagi jest OK.

Jak najbardziej; podobnie, jak ktoś zapomni się zadeklarować, na jaki czas daną rzecz wypożycza.

  1. Część rzeczy, m.in. pracująca w spejsie infrastruktura, nie podlegają pożyczeniu. Jeżeli rzecz wygląda na drogą, często używaną lub już pożyczoną (np. od innego HSu) masz wątpliwości, wydłuż czas między ogłoszeniem chęci wypożyczenia a wypożyczeniem do minimum trzech dni.

Tak.

  1. Po zwrocie rzeczy pożyczonej, fakt ten należy ogłosić na liście mailingowej.

W praktyce ludzie robią to na HSŁ24, i tak powinno chyba być.

Wychodzi mi coś takiego:

  1. Rekomendujemy poinformowanie innych o chęci wypożyczenia danej rzeczy najpóźniej na pięć godzin przed jej zabraniem. Przykładowo: jeżeli planujesz przyjechać do spejsu o 17:00, żeby pożyczyć wałek, ogłoś to na liście nie później, niż o 12:00. Jeśli nie możesz tego zrobić z takim wyprzedzeniem, zrób to mimo wszystko jak najwcześniej, unikaj wypożyczania rzeczy “na ostatnią chwilę”.
  2. O wypożyczeniu poinformuj innych na HSŁ24 (wystarczy się zapowiedzieć, nie trzeba o tym pisać po raz drugi w momencie samego zabierania rzeczy).
  3. Pisząc, że planujesz coś wypożyczyć, podaj termin oddania. Nie przetrzymuj rzeczy dłużej, niż np. dwa tygodnie.
  4. Każdy może zawetować chęć wypożyczenia rzeczy, np. jeżeli planował jej użyć w czasie wypożyczenia. Korzystanie z przedmiotów spejsowych w siedzibie ma zawsze pierwszeństwo.
  5. Każdy może też poprosić o zwrot rzeczy, która została przez ciebie wypożyczona. Należy wtedy zwrócić rzecz tak szybko, jak to jest możliwe.
  6. Jeżeli widzisz, że według listy mailingowej coś powinno już wrócić do spejsu, a nie wróciło, nie krępuj się pingnąć autora lub zgłosić to zarządowi. W kwestii pożyczania i zapominalstwa, (kulturalne) publiczne zwrócenie uwagi jest OK. Warto też zwrócić uwagę, jeśli ktoś zapomniał poinformować o okresie, na jaki wypożycza daną rzecz.
  7. Część rzeczy, m.in. pracująca w spejsie infrastruktura, nie podlegają pożyczeniu. Jeżeli rzecz wygląda na drogą, często używaną lub już pożyczoną (np. od innego HS-u) i masz wątpliwości, wydłuż czas między ogłoszeniem chęci wypożyczenia a wypożyczeniem do minimum trzech dni.
  8. Po zwrocie rzeczy pożyczonej, fakt ten należy ogłosić na HSŁ24.

Co na ten temat sądzicie?

1 polubienie

Kurczę, jedyny minus HSŁ24 jest taki, że to czat i potem ciężko się przegląda historię. Może lepiej stworzyć specjalny wątek na forum? Jednocześnie wypromujemy trochę forum.

Na forum pisze się tak samo niewygodnie, jak na liście mailingowej i ludzie będą to niechętnie robić. A HSŁ24 już się przyjęło.

Popieram zmiany. O ile nikt nie wyrazi sprzeciwu do końca weekendu, jestem za tym żeby zmienić reguły tak jak opisałeś. HSŁ24 owszem nie jest idealne, ale chyba możliwość przeszukiwania nie jest tak ważna w tym use case przy aktualnym trafficu.

Czyli co, jak do końca weekendu nikt nie zaproponuje nic lepszego, to robimy głosowanie?

Meh, bez głosowania. Najwyżej się zrobi revert jeśli ktoś rzuci argumenty.

Dodam tylko, że sztywność tych zasad była krytykowana od początku (głównie przez inne spejsy). Na moją obronę powiem tylko że w momencie kiedy startowaliśmy, nie rozumiałem do końca jak to się rozwinie i bałem się że pożyczanie będzie nadużywane. W praktyce wygląda na to, że aktualny system działa OK.

A w jakim trybie te obecne były uchwalone? Pisane jakoś razem na spotorgu, czy jak?

Nah, to była moja samowolka z tego co pamiętam. Na spotorgu mogły być najwyżej klepnięte. (chyba że ktoś pamięta to inaczej?)

O, nawet nie wiedziałem. Myślałem, że lista mailingowa służy tylko i wyłącznie do jakichś ogłoszeń id zarządu :stuck_out_tongue:

Nie no, nie tylko od zarządu, normalnie można na listę pisać.

Choć ostatnio to mało popularne, z jakiegoś powodu…

BTW, może pozbądźmy się też reguły #1?

  • Rekomendujemy poinformowanie innych o chęci wypożyczenia danej rzeczy najpóźniej na pięć godzin przed jej zabraniem. Przykładowo: jeżeli planujesz przyjechać do spejsu o 17:00, żeby pożyczyć wałek, ogłoś to na liście nie później, niż o 12:00. Jeśli nie możesz tego zrobić z takim wyprzedzeniem, zrób to mimo wszystko jak najwcześniej, unikaj wypożyczania rzeczy “na ostatnią chwilę”.

To jest “nice to have” bez którego sobie radzimy, a im więcej tekstu, tym większa szansa że ktoś sobie odpuści zanim w ogóle zacznie to czytać.

Dlaczego? Sytuacja, w której ktoś coś wypożycza w ogóle bez zapowiedzi może być niemiła i nieprzyjemna. Potem czegoś się szuka, a okazuje się, że tego nie ma, bo ktoś pożyczył.

Zasada – im wcześniej się zapowiesz, tym lepiej – chyba jest pożądana?

Sam robiłem to nieraz, np. ostatnio z naklejkami. Łatwo zapomnieć że się czegoś potrzebuje aż do czasu aż się pojawi w spejsie. IMO jeśli ktoś da znać, że czegoś w spejsie nie ma bo to pożyczył, to raczej wystarczy?

Może powinniśmy rozbudować (i zacząć w większym zakresie stosować) bazę danych przedmiotów w HS-ie, i uzupełnić ją o guziki “wypożycz” i “zwróć”? :slight_smile:

1 polubienie

Mam propozycję zmiany strony Wypożyczanie · hakierspejs/wiki Wiki · GitHub na następującą treść:

Jeśli chcesz coś wypożyczyć z HS-u, daj nam znać na HSŁ24, najlepiej dołącz zdjęcie wypożyczanej rzeczy. Mile widziane jest zapowiedzenie się z wyprzedzeniem oraz podanie terminu oddania – szczególnie, jeśli rzecz wygląda na często używaną w Spejsie. Poinformuj też potem o zwrocie wypożyczonej rzeczy.

Nie wypożyczaj rzeczy wyglądających na element infrastruktury HS-u.

Jeśli wypożyczyłeś/udostępniłeś swoją własną rzecz do użytku w Spejsie i chcesz ją zabrać, będziemy wdzięczni, jeśli też się do powyższego zastosujesz.

Uzasadnienie:

Ten regulamin był martwym prawem, nawet po zmianach sprzed ok. roku. Chyba warto to jeszcze bardziej uprościć i przepisać tak, by odwzorowywało to rzeczywistość i realną praktykę.

Co sądzicie?

BTW jeśli ktoś ma pomysł, jak przeredagować początek ostatniego zdania na wersję bardziej przyjazną płciom nie-męskim bez formalizowania języka i bez stosowania dziwnych placeholderów zamiast liter (nie lubię tej praktyki), to prośba o sugestie :slight_smile:

1 polubienie

Z mojej strony ++

1 polubienie

Ja bym dorzucił bądź na liście mailingowej, tzn. daj nam znać na HSŁ24 bądź na liście mailingowej

A mi się wydaje, że powinno być wyznaczone jedno miejsce.

Ja też uważam że jedno miejsce.
Ja chyab dalej nie ogarniam jak dziala lista i to dlam nie po porstu nie działa.