Zmiany w zarządzie

Siemka wszystkim!

Przyszedł czas na zmiany w składzie zarządu naszej organizacji. W najbliższym czasie będę zmuszony opuścić zarząd Hakierspejsu :frowning:. Ciągle będę jednak aktywnym członkiem, który będzie płacił składki tak jak to miało miejsce od początku istnienia spejsu.

Moja decyzja jest wyłącznie wynikiem pewnych perypetii w moim prywatnym życiu, żaden członek spejsu/sytuacja w organizacji etc nie miało na nią żadnego wpływu. Szczerze mówiąc w spejsie ostatnio dzieje się dużo dobrego, więc to dobry moment dla mnie, żebym mógł z powrotem zostać szeregowym członkiem.

W naszym statucie znajduje się zapis:

§ 21.2 Zarząd składa się z od trzech do siedmiu osób.

Oznacza to, iż musimy zorganizować spotkanie walne i wybrać nowego członka zarządu. Możemy w tym wątku ustalić termin. Proponuję 9 listopada lub 16 listopada. Zaproponujcie kilka innych dat i wspólnie wybierzemy taką, żeby jak najwięcej osób mogło się spotkać.

W sumie walne nie jest na tym etapie konieczne, jest jeszcze ścieżka kooptacji - walne musielibyśmy koniecznie zrobić, gdyby z zarządu ustąpiły dwie osoby.

Ale tak czy siak czekałoby nas walne za pół roku z uwagi na koniec kadencji zarządu i KR. Można więc je zrobić wcześniej.

Pamiętajmy o tym, że walne musi być zapowiedziane na 2 tygodnie wstecz.

No więc bardziej realny termin to 14/15/16 listopada. Akurat mamy czas w październiku by dobrać termin i 30 można rozesłać info.

W sumie też jest taka kwestia, że wg statutu kadencja KR i zarządu trwa 2 lata. Czyli pewnie jakoś do marca, trzeba by spojrzeć, kiedy nas ostatecznie zarejestrowali (a może to się liczy od spotkania założycielskiego?). Wybieramy już na tym walnym skład organów od marca? Czy robimy kolejne walne na wiosnę?

:confused: Jest to duża strata, ale rozumiem że jest to konieczne. Dzięki wielkie za Twoją pracę dla zarządu Hakierspejsu. Razem udało się wypracować naprawdę dużo: od pomniejszych (ale ważnych) rzeczy typu załatwienie nagłych spraw takich jak ostatnie ogarnięcie pilota do bramy, po negocjowanie i zawieranie umów, a tym samym wspólne ustalenie i realizowanie wizji spejsu.

Co do kwestii organizacyjnych, chciałbym zwrócić uwagę na drugą opcję:

§ 23. W razie, gdy skład Zarządu lub Komisji Rewizyjnej ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji spośród członków zwyczajnych Stowarzyszenia, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej, niż połowę składu organu.

Na najbliższy czwartek mamy zaproponowane spotkanie zarządu. Rozmawiałem z Kacprem i opcja kooptacji jak najbardziej nam by pasowała - oczywiście, o ile nikt nie nalega na zorganizowanie walnego zebrania. Moglibyśmy w ten sposób płynnie zastąpić Beniamina nowym ochotnikiem.

Ja tylko zwrócę uwagę, że zebranie założycielskie mieliśmy 20 grudnia. Jeśli wierzyć temu: Od kiedy liczona jest kadencja zarządu stowarzyszenia?

Członek zarządu jeszcze przed wpisem ma prawo, legitymując się odpisem uchwały zgromadzenia wspólników, skutecznie występować w imieniu spółki przed urzędami, w postępowaniach sądowych, zawierać umowy i wykonywać inne czynności prawne. Od chwili powołania zarządu liczy się czas trwania jego kadencji.

Tu piszą to samo: Od kiedy zaczyna się kadencja Zarządu? prosze o konsultacje - forum III sektor - GoldenLine.pl

– tak czy siak przed 20 grudnia (wtedy mijają dokładnie 2 lata od spotkania założycielskiego) musimy zrobić walne i wybrać cały skład zarządu na kolejną kadencję. Czy jest sens powoływania nowej osoby do zarządu na raptem miesiąc?

W sumie walne wyborcze w połowie listopada tak czy siak byłoby rozsądne. Wyborcze, czyli z głosowaniem na cały skład zarządu (i komisji rewizyjnej), a nie tylko na tę brakującą osobę. Bo nie będziemy tego robić na ostatnią chwilę, a tym bardziej bez sensu jest robienie dwóch walnych zgromadzeń w odstępie kilku tygodni.

Z tego, co zdążyłem się zorientować, faktycznie - kadencja obecnego zarządu (i KR) kończy się 20 grudnia. Kadencja trwa dokładnie dwa lata.

Więc mamy takie opcje:

  • jeśli @thinkofher wytrzyma w zarządzie do 20 grudnia, to niech nie składa żadnej rezygnacji – to dla nas najprostsza i najwygodniejsza opcja – i tak przed 20 grudnia musimy wybrać skład władz na kolejne 2 lata, i @thinkofher nie będzie kandydować,
    (jeśli Beniaminowi zależy na rezygnacji już teraz:)
  • wybieramy (wszyscy na walnym, tj. takie wybory uzupełniające, lub zarząd w trybie kooptacji) trzecią osobę do zarządu na najbliższy miesiąc, po czym walne wyborcze na kolejną kadencję odbywa się w normalnym trybie,
  • odwołujemy na walnym aktualny zarząd i robimy przedterminowe wybory (tutaj pojawia się pytanie, czy można zrobić jedno i drugie na jednym walnym – ktoś mi zasugerował, że nie, ale sam się z tym nie zgadzam – musiałbym to jeszcze z kimś skonsultować).

PILNE: Wybór terminu walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Hakierspejs Łódź

W związku z powyższym ogłaszam ankietę na termin walnego zgromadzenia HSŁ. Bardzo proszę o zagłosowanie - jako, że to nasze pierwsze spotkanie walne, będzie ono dość historyczne! :slight_smile: Ankieta zamknie się we wtorek wieczorem.

Jaki termin walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Hakierspejs Łódź Ci odpowiada?
  • środa, 16 listopada godz. 19:00
  • czwartek, 17 listopada godz. 19:00
  • środa, 23 listopada godz. 19:00
  • czwartek, 24 listopada godz. 19:00
  • żaden z powyższych / pasują mi tylko weekendy
0 głosujących

Jako że termin 9 listopada trzebaby ogłosić już teraz (statutowo wymagane jest wyprzedzenie 14 dni), wywaliłem go z listy opcji i dodałem czwartki, bo osobiście pasowałyby mi dużo bardziej niż środy.


  • odwołujemy na walnym aktualny zarząd i robimy przedterminowe wybory (tutaj pojawia się pytanie, czy można zrobić jedno i drugie na jednym walnym – ktoś mi zasugerował, że nie, ale sam się z tym nie zgadzam – musiałbym to jeszcze z kimś skonsultować).

@kpc Było to jakoś wyjaśnione? Brzmi to dla mnie ciut absurdalnie, statut IMO nas w tej kwestii nie ogranicza.

Argumentacja była z grubsza taka, że nie wiedząc, czy zarząd zostanie odwołany, nie możemy uwzględnić w porządku obrad wyborów nowego zarządu.

Btw @d33tah możesz powiedzieć, na którą z tych trzech opcji wymienionych przeze mnie jako zarząd się zdecydowaliście?

Moja propozycja to wpisać do porządku obrad “wybory do zarządu stowarzyszenia”, zamiast rozbijać to na dwie czynności. Biorąc pod uwagę że i tak niedługo upłynęłaby minimalna kadencja walnych, celuję w trzecią opcję. I na wszelki wypadek podkreślę: głosowanie na termin walnego rozpisałem samodzielnie. Powód jest taki, że czas nagli, zwłaszcza jeśli mamy zrobić walne ogłaszając je ze statutowym wyprzedzeniem 14 dni.

W ogóle moim zdaniem nie ma sensu kombinować ze skracaniem kadencji zarządu. Po prostu niech Beniamin poczeka do końca swojej kadencji w zarządzie, to są raptem 2 miesiące, tyle co nic. I tak przecież tak długo, jak jest 2 innych członków zarządu, nie musi w tym zarządzie nic robić.

@d33tah żeby móc przedterminowo odwołać obecny skład zarządu (a z tego co rozumiem, w tym kierunku chcesz iść), musi taka pozycja znaleźć się w porządku obrad.

Bez tego, jeśli Beniamin teraz złoży rezygnację (i nic z tym nie zrobimy, np. dobierając trzecią osobę na ten jeden miesiąc albo skracając kadencję pozostałych członków), do grudnia mamy wybrakowany zarząd, który nie może podejmować żadnych decyzji (czyli np. nie można kupować rzeczy potrzebnych do remontu).

Najprościej żeby po prostu Beniamin nie składał rezygnacji, tylko poczekał do grudnia, no ale to zależy od niego, ma pełne prawo zrezygnować kiedy chce, i wtedy będziemy musieli “zaopiekować” się tym tematem.

W ogóle osoba, którą pytałem, stwierdziła, że walne wyborcze generalnie zwykle robi się w okolicy daty końca kadencji zarządu, tj. kilka dni przed lub po. Choć sam nie widzę żadnego prawnego powodu, by tak musiało być… Niemniej, abstrahując od odejścia Beniamina, na zrobienie walnego (wyborczego na kolejną kadencję) mamy jeszcze 2 miesiące (do 20 grudnia), i nie jest konieczny pośpiech, bo na walnym zwyczajnym nie musi być kworum - więc ile osób się zjawi, tyle na nim będzie.

Wg mnie 19:00 to trochę późna godzina na robienie zebrań walnych - nie możemy w weekend jakoś bardziej od rana?

A jak musi być w tygodniu, to dlaczego nie wtorek? Spotkania spejsowe zazwyczaj są we wtorki, ludzie w kalendarzach mają porezerwowany “na spejs” właśnie ten dzień tygodnia…

W ogóle jeszcze jedno pytanie co do porządku obrad - czy chcemy zrobić głosowanie nad absolutorium dla obecnego zarządu? Wspomniana osoba też mi wspomniała, że zwykle to się robi. Ja nie widzę jakoś za specjalnie powodu ku temu, szczególnie, że do działalności obecnego zarządu raczej nikt nie ma żadnych zastrzeżeń - ale robiąc takie głosowanie w sumie możemy to niejako podkreślić i udowodnić.

@kpc możesz podsumować aktualny stan wiedzy wg tego co napisano na hskrk-legal?

  1. Najprościej i najbardziej “bezjebaniowo” byłoby, gdyby Beniamin po prostu wstrzymał się z rezygnacją do końca kadencji, w innych HS-ach zazwyczaj z czymś takim nie było problemu. No ale nie zmusimy go do tego, by tej rezygnacji nie składał.
  2. Jeśli Beniamin złoży rezygnację, to wygląda na to, że nie ma problemu z tym, by na jednym zebraniu walnym zrobić skrócenie obecnej kadencji zarządu i wybór nowego składu. Oczywiście można kombinować też na inne sposoby, ale wg mnie to najprostsza droga. Trzeba pamiętać, by jedno i drugie znalazło się w zapowiedzianym porządku obrad.
  3. To nie wynika wprost z dyskusji na hs-krk, ale ja bym zadbał o daty, żeby potem nie okazało się, że np. kadencje zarządu i komisji rewizyjnej będą kończyć się w różnych terminach, i ostatecznie nikt się w tym nie odnajdzie, a na końcu okaże się, że jakiś dokument podpisze nie ta komisja rewizyjna, która powinna i będzie nieważny – co z kolei wygeneruje jakieś problemy.

BTW gdzie chcemy zrobić zebranie? Oczywiście można zdalnie, ale wg mnie forma “na żywo” bardziej sprzyja dyskusji. Jednak stan obecnego lokalu HS-u niezbyt zachęca do robienia takich zebrań, nawet nie ma gdzie usiąść… Nie mówiąc o tym, że przydałaby się tablica i/lub rzutnik. Jesteśmy w stanie zorganizować jakieś pomieszczenie na zewnątrz? Wg statutu musi być w Łodzi.

Przy okazji, ponieważ w zarządzie robi nam się wakat, sugeruję, by każdy zastanowił się nad tym, czy nie chce do niego kandydować :slight_smile: A jak nie do zarządu, to do komisji rewizyjnej. 3 osoby to minimalny skład zarządu, ale warto mieć ich więcej.

2 polubienia

Hej, dzięki wielkie @kpc za research. Sorki, że tak późno odpisuję. W zasadzie mogę poczekać do końca kadencji w grudniu. Jedyny problem jest taki, że jeżeli walne spotkanie odbędzie się w grudniu to mogę mieć problem, żeby się na nim pojawić i wziąć udział w głosowaniach / podpisywaniach papierków.

jeżeli chodzi o termin walnego to 24 listopada jest spoko.

Hej,

Trzeba zapowiedzieć walne, i wychodzi, że dobrze by to było zrobić w poniedziałek lub wtorek, żeby odbyło się jeszcze przed końcem kadencji starego zarządu (19 lub 20 grudnia).

Ostatecznie jeśli zapowiemy je później (i odbędzie się później) nic wielkiego się nie stanie, ale w okolicach świąt będziemy mieć moment, w którym HS będzie formalnie pozbawiony zarządu – nie będzie mógł zatem podejmować zobowiązań.

Natomiast na pewno trzeba to zrobić przed 20 grudnia, bo walne musi zapowiedzieć działający zarząd.

W ogóle najfajniejszy wg mnie byłby weekend, ale… dostępne weekendy to albo wigilia, albo Sylwester.

I jeszcze jest jedna kwestia – sala. Bo chyba nie chcemy robić walnego w spejsie, który jest w rozsypce, w trakcie remontu?