Call for equipment

Żeby było jasne, większość rzeczy które znajdują się w HS zostało przyniesione przez członków lub w inny sposób podarowane. Oczywiście, jeżeli ktoś coś przyniesie może to też zabrać, choć musi się liczyć z zużyciem przez innych. Jeżeli ktoś nie życzy sobie by jego zabawkami się ktoś bawił wkłada to do podpisanego pudełka.
Takie zasady obowiązują w wszystkich znanych mi HS, oczywiście Łódź może się wyróżnić, ale nie wiem po co.

Implikacja, po sprzątaniu HS przydało by się go trochę zagracić. IMO Rzeczy które będą przydatne od samego początku:

1. stoły
  2. krzesła
  3. drukarka
  4. śródki i narzedzia do zachowania czystości (np. miotła, mydło, srajtaśma, odkurzacz itp)
  5. Przedłużacze
  6. Prawie od razu przyda się infrastruktura sieciowa, nawet gdybyśmy mieli lecieć na LTE

Jest też pomysł by zgarniać rzeczy za darmo z OLX.

Dyskusja sugerowana.

Mam starego typu, ale w dobrym stanie 4 biurowe krzesła, mogę dostarczyć.

1lajk

Mamy jakąś luźną listę wyposażenia?
Ja od siebie mogę dać grzejnik elektryczny i farelkę, panele akustyczne (tylko takie grube, raczej do studia, niż normalnego pomieszczenia), perkusję, wieszak naścienny na ubrania.

Jeszcze nie, ale jest taki plan na wtorek.

@nuke możesz założyć pada na którym zaczęlibyśmy to zbierać i dać go na początku posta?

Zrobiłem listę na wiki: https://github.com/hakierspejs/wiki/wiki/Miejsce-:-Lokal – uzupełniłem też “mapowanie okolicy”, póki co w formie opisowej.

1lajk

Pozwoliłem sobie podzielić całość na dwie podstrony oraz ujednolicić ich nazewnictwo:

1. https://github.com/hakierspejs/wiki/wiki/Miejsce:-lokalizacja
  2. https://github.com/hakierspejs/wiki/wiki/Miejsce:-wyposażenie

Pozostały tekst z podstrony “LOKAL” poszedł na początek strony “Miejsce”.

Prawo do edycji wiki ma ograniczona liczba osób ,_,

Ale chyba cały sens wiki jest taki, by jak najwięcej osób miało takie prawo…

Poproś Jacka o dodanie cię do repo na GitHubie.

Wysłałem zaproszenie.

A co do tematu, moim zdaniem w tym momencie najbardziej przydałby nam się rzutnik. Dzięki temu moglibyśmy wygodnie przeprowadzać spotkania organizacyjne. Ma ktoś może taki, który mógłby udostępnić HSŁ albo przywozić na spotkania?

Jeśli nie, byłbym za tym żeby rozważyć taką inwestycję. Jeśli ktoś zaproponuje konkretny model, mogę go kupić: albo prywatnie, albo - jeśli będzie względny konsensus - na kasę HSŁ. Uważam, że to coś co bardzo by nam się przydało.

2lajki

Takie szybkie zestawienie ważniejszych rzeczy, jakie mamy…
– mamy dużo płyt MDF, które wydają się być rozłożonymi meblami – po remoncie trzeba spróbować poskładać to do kupy,
– mamy biurko,
– mamy pierwszy komputer :slight_smile: tj. liczydło,
– mamy czajnik elektryczny,
– mamy mikrofalówkę – bardzo starą, ale zachodnioeuropejską,
– mamy mop płaski,
– mamy kosz na śmieci,
– mamy odkurzacz – ale trzeba kupić worki oraz filtry (bo ktoś nim odkurzał bez worka), to jest model LG V-2600E,
– mamy jakieś podstawowe środki czyszczące, srajtaśmę, ręczniki papierowe (małą ilość),
– mamy lodówkę (sklepową, z szybą), ale trzeba ją sprawdzić, czy działa – w tym celu trzeba się do niej dostać, a póki co przestrzeń przed nią jest zagracona,
– nad zlewem jest bezciśnieniowy “bojler” AEG Thermofix GL – według tego, ta zabawka potrafi nawet robić wrzątek, zamiast czajnika; instrukcja obsługi,
– mamy zabudowany regał z półkami na zapleczu,
– mamy szafę “szatniową”, taką z blachy,
– mamy kawałki styropianu, ale bardzo cienkiego, tak ze 3 cm,
– mamy gaśnicę, bodaj proszkową ABC,
– mamy drabinę, dosyć wysoką (chyba za wysoką do niskiej części lokalu) i nierozkładaną (taką jednoprzęsłową, trzeba ją o coś oprzeć).

Do ogarnięcia jest oświetlenie. W większości opraw oświetleniowych brakuje świetlówek. Dwie zostały dokupione. Rozbebeszyłem oprawę oświetleniową na zapleczu. Ona jest na 4 świetlówki, do każdej jest po starterze i są 2 stateczniki po jednym na 2 świetlówki. W jednej z par brakuje obu świetlówek i jednego startera, w drugiej są dwie świetlówki i dwa startery, ale jedna ze świetlówek nie świeci. Próbowałem wymienić tę nie świecącą na nową, niestety w efekcie nie świeciła cała para (była ciemność), nie zapalała się nawet ta dobra świetlówka.

Spróbowałbym wymienić te startery, chyba że ktoś ma lepszy pomysł…

2lajki

Pytanie, jak cenowo wychodzi rzutnik w porównaniu z większym telewizorem/monitorem. Także biorąc pod uwagę, że z rzutnikami jest problem, gdy jest jasno, a telewizory tego mankamentu nie mają. Z drugiej strony – rzutnikiem można rzucać obraz na dowolną ścianę, telewizor trzeba gdzieś powiesić i zajmie nam miejsce na ścianie (i ściana od zaplecza nie wchodzi w grę, bo tam za tą dyktą nie ma muru; tylko ściany boczne, gdzie trzeba się będzie wwiercić w mur). Zdaje się, że ceny rzutników zależą od mocy lampy, która wpływa na to, jak duży obraz będziemy mogli wyświetlać przy jakim oświetleniu.

Patrząc na ofertę takiego np. RTV Euro AGD, ceny telewizorów od 50 cali zaczynają się już od 1000 zł (najtańsza Manta za 1099 zł) i to już będzie całkiem spora powierzchnia ekranu, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiary samego lokalu. Najtańszy projektor w ofercie to z kolei koszt 919 zł i to jakiś chinol raczej ze złymi opiniami.

Z projektorów na X-Komie jest jakiś Xiaomi za 600 zł. Pytanie tylko, jak to radzi sobie z wyświetlaniem w warunkach innych, niż ciemność totalna… Z tego, co widzę, to dosyć nowy produkt, który wszedł na rynek raptem 3 miesiące temu.

Po nim cenowo jest jakiś Philips już za 1000 zł. Pomijam rzutniki o natywnej rozdzielczości w okolicach 800x600.

Przy czym rzutniki w okolicach cenowych 1000 zł nie są nawet Full HD, wspomniany telewizor Manty – w teorii jest 4K.

Na korzyść rzutnika istotną zaletą jest to, że łatwo schować go przed złodziejem. Telewizor – już nie bardzo. Ale takie 50 cali, zamocowane jeszcze do ściany, to z kolei chyba nie tak łatwo wynieść…

Niemniej, pod względem jakości obrazu, wydaje mi się, że telewizor, nawet tej Manty, będzie bić na głowę rzutniki.

Już za 1400 zł jest Manta w 58 calach…

Może zaorać, to co jest, dodać zwykłe oprawy żarówkowe i wkręcić LEDy? Koszt eksploatacji będzie najtańszy, a LEDy będzie można zabrać do innego lokalu. Do tego światło z LEDów jest lepsze dla oczu niż ze świetlówek.

Plusem świetlówek jest natomiast ich cena.

This. W biurze zmieniliśmy projektor na najtańszy duży telewizor (jakaś manta 50 cali) i to była najlepsza decyzja ever. Nie trzeba wieszać ekranu/szukać białej ściany, kontrast w porównaniu z rzutnikiem to niebo a ziemia, można komfortowo używac tego w jasnym pomieszczeniu, nie martwimy się o lampę, duża rozdzielczość. Mógłbym jeszcze pewnie kilka rzeczy wymyślić, LCD TV pobiera nawet mniej prądu. Jedyne zalety rzutnika to większy obraz (jeśli jest miejsce na duży ekran) i łatwość przenoszenia ale nie sądzę, żeby ktoryś z tych punktów nas dotyczył. Razem z telewizorem trzeba by tylko kupić uchwyt naścienny (i jakoś go przymocować do tych kartonowych ścian) albo półkę-wózek (like so: https://allegro.pl/oferta/stojak-uchwyt-pod-telewizor-na-tv-wozek-do-led-lcd-7825848661 )

Możemy wymienić po prostu świetlówki tradycyjne na “ledowe” ( https://allegro.pl/oferta/swietlowka-led-t8-120cm-18w-36w-1700lm-biala-7726679702 ). Myślałem, że są droższe ale wychodzi na to, że wyjdzie taniej niż instalacja dodatkowych opraw. To i tak na razie nie wydaje się priorytetem ale jakbyśmy poszli w tę stronę to wybierzmy tylko proszę takie “lepsze”, bo te najprostsze lampy ledowe z zasilaczem typu “capacitive dropper” migoczą tak, że nie da sie przy nich wysiedzieć

Tak, jak pisałem na kanale.

Tylko trzeba uważać, co się kupi, bo są modele przystosowane pod układy zasilania świetlówek i takie bezpośrednio pod 230 V. Te ostatnie, jeśli wierzyć Wikipedii, są częściej spotykane, i lepsze, bo wywalasz z oprawy wszystkie szpeje od świetlówek (w tym niepotrzebną przy LED-ach totalnie włączoną równolegle wielką cewkę) – ta z tej aukcji chyba jest okej (“jednostronnie zasilana”, czyli bezpośrednio pod 230 V).

image

Zdaje się, że do takich “jednostronnie zasilanych” LED-ów zamiast zapłonnika zakłada się zworę, no i wywalenie dławika chyba nie jest obowiązkowe, ale nie ma po co go trzymać.

https://www.fachowyelektryk.pl/technologie/oswietlenie/1516-jak-zastapic-tradycyjna-swietlowke-zrodlem-t8-led-w-oprawach-oswietleniowych.html

Fakt, że tanie LED-y, w których zaoszczędzono na kondensatorze do wygładzenia napięcia zasilania, mogą migać i lepiej pójść w coś bardziej jakościowego. Choć nie wiem, czy to dotyka też te rurowe LED-y robione jako zamienniki świetlówek – przecież tam wewnątrz nich jest całkiem sporo miejsca i mają gdzie ten kondensator wepchać.

Co do telewizora, pewnym mankamentem może być to, że teoretycznie posiadając taki powinniśmy opłacać abonament RTV (23 zł miesięcznie).

To znaczy… przepisy brzmią:

Art. 2. 1. Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera
się opłaty abonamentowe.
2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub
telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego
odbiornika.
[…]
7. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów
niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.

Co prawda “domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik … w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornia”, a więc jeśli ktoś nie ma do niego podłączonej anteny czy kablówki, to to domniemanie raczej nie występuje. Ale, niestety, opłata jest za samo używanie telewizora – nie jest powiedziane, w jakim celu, więc telewizora używanego jako monitor też to raczej dotyczy.

Jak to obejść? W starszych telewizorach można było po prostu wymontować głowicę HF (układ elektroniczny przetwarzający sygnał prosto z anteny). Nie wiem, jak to jest we współczesnych… Czy demontaż głowicy nie zostanie jakoś wykryty przez firmware i telewizor nie przestanie całkowicie działać.

W pracy, żeby ten problem obejść, mamy 55-calowe urządzenia Sony, które konstrukcyjnie nie różnią się od telewizorów, chyba nawet posiadają gniazdo antenowe, ale tak jakby funkcję oglądania telewizji miały zablokowaną na poziomie firmware (nie ma w menu opcji strojenia kanałów telewizyjnych). I zostało to nam sprzedane jako monitory, Sony ma nawet coś takiego w ofercie. Coś w tym rodzaju… https://ans.sklep.pl/monitory-lcd/sony-fw-55xe8001-55-calowy-monitor-profesjonalny-4k-hdr-bravia – ale tu cena jest zabójcza w porównaniu z tym samym produktem sprzedawanym jako telewizor.

Mój pracodawca przepłacił, tak orientacyjnie, ze 4000 zł, a z abonamentu zwróci mu się to po… jakichś 170 miesiącach – 14 latach xD No ale to korporacja, tego nie zrozumiesz. Zresztą w korpo często łatwiej jest przepchać jednorazowy większy wydatek (z tzw. budżetu CAPEX), niż regularny wydatek stały (z tzw. budżetu OPEX). A przynajmniej tak jest u nas.

Można też olać temat i telewizora nie rejestrować – w sumie chyba jakieś 70% społeczeństwa, jeśli nie więcej, tak robi, i nie słyszałem, by kogokolwiek, kto ma niezarejestrowany telewizor, kontrolowali w kwestii opłacania abonamentu. Ale nie wiem, w przypadku organizacji może to wyglądać inaczej, niż w przypadku osoby prywatnej…

W razie czego karą za niepłacenie abonamentu jest 30-krotność miesięcznej opłaty, a więc 690 zł… nie jakoś dużo.

One psują oczy, też jestem za tym, żeby wymienić na LEDowe albo zostać przy dobrych świetlówkach.

1lajk

Mamuśka @marti dorzuciła nam lodóweczkę małą. W odróżnieniu od tej, która już jest, wiemy w jakim jest stanie. Mam nadzieję że nie zostanie uznana za niepotrzebny gnuj xD

1lajk

Jeśli będziemy instalowali LED-y, proszę brać pod uwagę ich CRI (dobra byłoby mieć CRI > 90). Wiem, że są takie żarówki LED, w światłe których skóra wygląda zielonej albo granatowej. No i fajne byłoby policzyć koszty tego przejścia.

Wiktor Przybylski mówi że moglibyśmy dostać od hskrk rzutnik, z ciemniejącą lampą. Do odebrania jest z Łasku albo kurierem:

tylko on jest zmęczony życiem trochę, więc nie wiem czy to nie byłoby chamstwo z mojej strony xD

https://phabricator.hskrk.pl/phame/post/view/13/z_projektorem_zabawy/

Sanyo PLC-XE40

nie no nie po to go przyswoiłem z hskrk zeby trafil na zlom

no lampa jest juz dosc ciemna

i jest glosny

jak macie kogoś w Łasku, to mogę spróbować jakoś śmiesznie przerzucić, a jak nie, to sie pchnie kurierem czy coś

2lajki

Do odebrania byłby z Łasku. Po logistycznym terefere z mojej strony, którego jeszcze nie ustaliłem. W sumie to nie, po prostu popchnę kurierem.

Chyba że ktoś z was się wybiera w najblizszym czasie do krk.