"Perełki" - losowe linki z różnych miejsc

Pomyślałem, że założę temat gdzie będziemy mogli się wymieniać linkami do rzeczy zauważonych na HN i podobnych stronach. Myślę, że przewagą wątku na forum nad chatem będzie to, że forum jest zdecydowanie bardziej asynchroniczne i ma lepszy stosunek sygnału do szumu. Mile widziane napisanie zdania lub dwa komentarza przy do wrzucanych rzeczy :wink: Zacznę od tego:

Oraz sam filmik:

Jest to animacja pokazująca, jak kiedyś budowano mosty. IMHO ciekawe, bo pokazuje jak dużym wyzwaniem inżynieryjnym to musiało być.

1 polubienie

Kawiarenki naprawcze, brzmi, jak coś, co mogłoby być też i naszym celem :slight_smile:

1 polubienie

Kanał youtube’owy o elektryce w Wielkiej Brytanii, który od czasu do czasu (i chyba coraz częściej) wyjaśnia genezę najróżniejszych rozwiązań inżynieryjnych specyficznych dla tego kraju. Ale robi to tak niesamowicie… Musicie to zobaczyć.

Najnowszy odcinek traktuje o… oknach, i jest chyba najlepszym z tej serii:

1 polubienie

Ebook z mnóstwem przykładów pokazujących jak korzystać z SAT solverów takich jak Z3. Od rozwiązywania prostych układów równań przez wygrywanie w sapera i rozwiązywanie różnych łamigłówek do automatów komórkowych i tworzenia prostego menadżera pakietów.

„Losing Signal

Warning to my friends : Until further notice, consider I’m not receiving your Signal messages.

Signal, the messaging system, published a blog post on how we were all different and they were trying to adapt to those differences. Signal was for everyone, told the title. Ironically, that very same day, I’ve lost access to my signal account. We are all different, they said. Except myself.”

Kopalnia informacji o PRLowskim przemyśle elektronicznym: http://cemi.cba.pl/

O Androidowych ROMach - Graphene OS vs Calyx OS: Should You Use GrapheneOS or CalyxOS? - Privacy Guides

Poznań - Artel.

COMFY Tech Artel Poznań
Techniczna infrastruktura dla lepszego świata

Jesteśmy oddolną inicjatywą na rzecz:

  • wsparcia technicznego działalności społecznej oraz osób zagrożonych lub wykluczonych w obliczu pogłębiającego się multikryzysu;
  • budowania infrastruktury dla społeczności lokalnych oraz wolnej od kapitalizmu przestrzeni współpracy;
  • szerzenia edukacji i kultury technicznej.

Po co i dla kogo ten Artel?

Budujemy Artel, żeby móc funkcjonować i zarabiać na życie w społeczności skupionej na dobru wspólnym, równym zaspokajaniu potrzeb, samorządności i solidarności z innymi istotami czującymi.

Budujemy go dla osób, które są gotowe wziąć na siebie kształtowanie takiej społeczności, kształtowanie siebie w jej duchu i solidarną pomoc innym, wokół Artelu.

Nasze myślenie polityczne i moralne mówi nam do czego dążyć i czego unikać, a nasze myślenie praktyczne - jak to zrealizować w konkretnych realiach.

https://petroskowo.pl/profile/tech_artel

Splitting the Web

There’s an increasing chasm dividing the modern web. On one side, the commercial, monopolies-riddled, media-adored web. A web which has only one objective: making us click. It measures clicks, optimises clicks, generates clicks. It gathers as much information as it could about us and spams every second of our life with ads, beep, notifications, vibrations, blinking LEDs, background music and fluorescent titles…

Tłumaczenie powyższego artykułu: https://szmer.info/post/768291

Łódzkie Stowarzyszenie Lokatorów - http://lsl.net.pl/

Łódzkie Stowarzyszenie Lokatorów działa od września 2020 roku. Nasza organizacja zrzesza lokatorów zarówno z kamienic będących własnością miasta, jak i budynków prywatnych.

Głównym elementem naszej działalności jest pogotowie lokatorskie - prowadzimy cotygodniowe dyżury (czwartki od 17.00 do 20.00) podczas których pomagamy sobie wzajemnie merytorycznie i prawnie w kwestiach lokatorskich. Spotkania pogotowia lokatorskiego mają formę otwartą, nie w naszych spotkaniach relacji “1:1”, jest wspólna grupowa rozmowa i praca nad problemami, z którymi przychodzą do nas poszczególne osoby.

Oprócz tego prowadzimy akcje informacyjne i protestacyjne, staramy się śledzić i proponować zmiany w prawie miejscowym, uczestniczyć w konsultacjach.

„Pierwsza salwa w naszej wojnie ekonomicznej z państwem i kapitałem.

Artel uruchomił usługę druku cyfrowego dla grup aktywistycznych, jednocześnie poszerzają przestrzeń wolną od kapitalizmu i pracy najemnej. Poznaj nas, pomóż nam, pracuj z nami!”

Elektronika dla dzieci: obwodelektrycznydlaprzedszkolakow

Jakby co to w Artelu można jest dostępna usługa druku cyfrowego:

Privacy Win: EU Parliament Decides That Your Private Messages Must Not Be Scanned!

Historic agreement on chat control proposal: European Parliament wants to remove chat control and safeguard secure encryption.