Stan czatów

Ze względu na to, że mostek łączący nasze czaty zachowywał się zbyt niestabilnie, adres IP serwera hostującego mostek został zbanowany na Libera.chat, czyli IRC na chwilę obecną nie jest zmostkowany.
Drugą kwestią jest to, że na samym IRC praktycznie nie ma ruchu poza mostkiem i botami (hsldzat przekazujący zmianę statusu na at.hs-ldz.pl). Czy jest sens utrzymywać czat, którego nikt praktycznie nie używa? (IRC w Polsce poza środowiskami FOSS zaczął umierać w okolicach 2015 roku)

One more thing: Mariusz, bot którego używamy do powiadomień o nowych spotkaniach i paru innych rzeczy, obecnie komunikuje się przez Telegrama. Jako, że boty nie mogą widzieć innych botów, to wiadomości z Mariusza nie są przekazywane przez mostki. Można by spróbować przenieść Mariusza na Matrixa?

Czy nikt go nie używa?

image

Nie rozumiem, czemu pisanie na kanałach IRC (okej, tylko na głównym) zostało zablokowane. Wiem, że rzadziej tam zaglądamy, no ale ktoś czasem może chcieć się odezwać, a teraz tego nie zrobi.

Ja na liście wyżej widzę chyba dwie osoby, które bywały na kanale aktywne, a korzystają tylko z IRC-a.

Stan czatów: zbanowane

W sumie można pisać dalej na tych czatach. Po prostu nie będzie się bramkowło :slightly_frowning_face:.

Zanim zaczniemy przepisywać mariusza zastanówmy się czy chcemy rzeczywiście migrować na matrixa, bo bez własnej instancji to trochę nie ma sensu.

Migrować na matrixa nie musimy, bo już na nim jesteśmy. TBH można pomyśleć nad postawieniem np. Conduita tylko na potrzeby hostowania kont botów.

A pisać do kogo ktoś na IRC bez mostków może, sam do siebie? Szczerze, kto tutaj ma ciągle okno z sesją IRC i sprawdza regularnie, czy coś się na kanale dzieje?

Ja mam okno z IRC-em, ale rzadko sprawdzam, co tam się dzieje. Niemniej – czasem zerkam. No i 12 userów na IRC-u to nie jest znowu tak mało… Kilku to duble osób, które są też na Telegramie, ale reszta… jest tylko na IRC-u.

Nie tyle zbanowane, co mute jest włączony, i to tylko na jednym czacie (chyba, że coś się zmieniło).

Ostatnio usłyszałem od jednej z osób sugestię, by zmienić tryb działania czatu HSŁ24 – z “grupy” na “kanał”. Jeśli dobrze rozumiem, na “kanale” nowe wiadomości pisać mogą tylko osoby, którym nada się uprawnienia. Według propozycji, uprawnienia mieliby dostać członkowie stowarzyszenia.

Sam jestem na nie. Dlaczego?

  • nie widzę większego problemu z aktualnym funkcjonowaniem HSŁ24; spam pojawia się bardzo rzadko (raz na parę miesięcy) i zwykle ze strony względnie nowych członków, którzy jeszcze nie orientują się, jak ten kanał działa,
  • ten spam, to zwykle są odpowiedzi czy komentarze do “legitnych” postów na HSŁ24 – które mogą być tak samo istotne, jak oryginalny post (przykład), i są to dosłownie pojedyncze przypadki; w przypadkach, gdy ludzie piszą tam faktycznie mało ważne rzeczy, szybko udaje się komentującego doprowadzić do porządku,
  • możliwość skorzystania z innego komunikatora, niż Telegram i obejścia ograniczenia czasowego na HSŁ24 nie była chyba nigdy nadużywana w sytuacjach innych, niż gdy ktoś chciał wysłać kilka faktycznie ważnych wiadomości jedna po drugiej (mnie się zdarzyło tak z tego korzystać),
  • jeśli ktoś postnie dosłownie jedną wiadomość pod jakimś ważnym postem na HSŁ24 – szczerze, komu to przeszkadza?
  • ewentualnie możemy wprowadzić taką politykę, że spam na HSŁ24 od razu będziemy usuwać – żeby zniechęcić innych do spamowania – ale wątpię, by to zadziałało, bo raczej ludzie nie robią tego świadomie i intencjonalnie,
  • członkostwo w stowarzyszeniu od samego początku nie miało dotyczyć czatów, forów i innych podobnych kanałów społecznościowych; w praktyce są osoby, które intensywnie udzielają się w społeczności HS-u, a nie są członkami i zdarzało im się postować legitne rzeczy na HSŁ24; np. forwardy informacji, które na HSŁ24 powinny pójść, a ktoś je wrzucił na kanale głównym,
  • bardzo dobrym przykładem wykorzystania HSŁ24 przez osobę spoza stowarzyszenia może być np. sytuacja, gdy ktoś nie będący w nim chce odwiedzić Spejs i chce rzucić pytanie, czy ktokolwiek ze stowarzyszenia (z możliwością wchodzenia do Spejsu) będzie w Spejsie w danym dniu, w danych godzinach (dotąd nie było takich przypadków, ale to nie znaczy, że ich być nie może).

Pytanie do tych, którzy uważają, że z obecną formą HSŁ24 jest problem – czy możecie wskazać jakieś konkretne wiadomości, które waszym zdaniem nie powinny były tam trafić? Może po prostu trochę inaczej rozumiemy koncepcję tego kanału?

A w ogóle… ostatnio trochę podupadła nam lista mailingowa. Może warto by się było zastanowić, czy nadal chcemy z tego medium korzystać, czy też wystarcza nam HSŁ24. Jak by nie było, jedno i drugie spełnia bardzo podobną funkcję – medium do ogłoszeń.

Lista mailingowa podupadła być może dlatego, że nie wiemy dla kogo ona jest.

Dla osób ogólnie zainteresowanych Hakierspejsem. Mnie bardziej demotywuje fakt, że nie działa nam archiwum.

Czemu bez własnej instancji to nie ma sensu?

1 polubienie

Czy na HSŁ24 jest realny problem ze spamem?

  • Tak
  • Nie
  • Sprzedam opla

0 głosujących

(ankieta nieograniczona czasowo, w celu zebrania opinii)

Brakuje w ankiecie odpowiedzi:

  • Inne - napisz w komentarzu.

Natomiast moja odpowiedź brzmi:

nie ma problemów ze spamem,
ale osoby które chcą coś skomentować powinny:

  • albo sforwardować wiadomość do innej rozmowy grupowej
    (ewentualnie założyć rozmowę grupową “HSŁ24-Komentarze” do której forwardowałoby się wiadomości z “HSŁ24” w celu ich skomentowania),
  • albo najlepiej należałoby włączyć możliwość komentowania treści
    (nie wiem czy czasem nie wymaga to konwersji rozmowy grupowej w kanał, tj. “channel”).
1 polubienie

Ale jest “sprzedam opla” :slight_smile:

Z tego co przetestowałem – edycja ankiety powoduje reset wyników, a już jest 7 głosów, które niekoniecznie chcę tracić. Więc zmiany nie będzie :frowning:

Ankieta wisi od ponad tygodnia, i nie ma ani jednego głosu na ‘tak’:


(to jest screenshot)

Przez jakiś czas był jeden, ale głosujący najwyraźniej zmienił zdanie.

Możemy więc chyba uznać, że obecny status wszystkich zadowala :slight_smile:

Niestety ostatnio okazało się, że są osoby, które nie korzystają z HSŁ24, nie subskrybują tego kanału, nie mają tam włączonych powiadomień.

A to stawia w wątpliwość cały sens istnienia tego środka komunikacji.

Założenie było takie, by powiadamiać tam o różnego rodzaju ważnych, bieżących rzeczach, tak by osoby, które nie przeglądają na bieżąco głównego czatu mogły być na bieżąco z tym, co się dzieje, i by docierały do nich ogłoszenia.

Niestety jeśli ludzie tego nie robią, HSŁ24 nie spełnia swojej funkcji.

Szkoda, bo całe HSŁ24 wydawało mi się być fajnym narzędziem, i dobrze się sprawdzającym… Ale jak ludzie go nie subskrybują, to po prostu nie ma sensu. Potem są sytuacje (ostatnio taka była ze zrzutką na osuszacz), gdy ogłaszane jest coś ważnego, a do ludzi ta informacja nie dociera, bo nie korzystają z HSŁ24.

Teraz pozostaje chyba tylko zlikwidować ten kanał komunikacji… Bo tylko wprowadza ludzi w błąd co do tego, że jak coś tam wrzucą, to wszyscy, których to może dotyczyć, to przeczytają.

Pomijam oczywiście przypadki, w których ktoś faktycznie robi sobie przerwę od HS-u, bo jest zaaferowany jakimiś innymi życiowymi sytuacjami, np. jakieś sprawy rodzinne, obrona pracy dyplomowej itp. Wtedy z założenia żadnym kanałem do takiej osoby nie dotrzemy, i to jest zrozumiałe, czasem są sprawy ważniejsze, niż HS.

Ale to HSŁ24 miało być tym kanałem, z którego korzysta każdy, nawet jak nie czyta pozostałych czatów, forum czy innych kanałów komunikacji – zawsze jest HSŁ24 i tam są wszyscy.

Jak jest w praktyce, widać…

Co mi ewentualnie przychodzi do głowy, to może HSŁ24 mogłoby uratować zmostkowanie go z listą mailingową.

Jeśli nie to, to pozostaje chyba je zlikwidować :frowning:

IMO to trochę wylewanie dziecka z kąpielą, uważam że HSŁ24 sprawdza się nieźle. Czy mówisz o więcej niż jednej osobie?

Kojarzę, że na ostatnim spotkaniu co najmniej dwie osoby przyznały, ze HSŁ24 nie czytają. I “trzeba było pisać na forum”.

Sorry, nawet jak jedna osoba HSŁ24 nie czyta (a czyta forum!), to ten kanał traci sens.

Przecież HSŁ24 z założenia miało być bardziej pewnym (pod kątem dotarcia do wszystkich) kanałem, niż forum.

Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą ogarniać wszystkie kanały komunikacji i usuwanie ich tylko dlatego, że ktoś nie nadąża jest moim zdaniem krokiem w tył. HSŁ24 jest wygodne do publikowania i serio, jeśli ktoś nie ma tych 10min tygodniowo na nadrobienie feeda, to po zaoraniu stracimy inną demografię: ludzi którzy nie chcą o wszystkim się rozpisywać na forum. Zresztą jestem pewien że forum też nie wszyscy obserwują, tak samo z listą mailingową. Jeśli pójdziemy w skrajny redukcjonizm, to okaże się, że jedynym kanałem komunikacji który zostanie będą spotkania na żywo, bo ich trochę jakby statutowo zaorać nie możemy.

Doprowadźmy raczej do sytuacji, w której jest to jasne że HSŁ24 jest ważne. Lepiej zrozumieć, czemu ktoś tam nie wszedł i go zachęcić, żeby ten kanał regularnie sprawdzał. To dużo mniej wysiłku i mniejsza strata.

Rozumiem. Pytanie – jak to zrobić? Czy osoby, które nie subskrybują HSŁ24 mogą wytłumaczyć, co jest z HSŁ24 nie tak?

Jedna osoba jakiś czas temu narzekała na spam i komentowanie postów, czego tam się nie powinno robić (tylko na kanale głównym). Ale wydaje mi się, że problem ustąpił, gdy dodaliśmy jasne opisy w tematach/przyklejonych postach, że komentarze na HSŁ24 nie są mile widziane. Poza tym ostatni taki przypadek był ponad miesiąc temu, a taki “wypadek” raz na miesiąc raczej nie powinien nikogo boleć. Jeśli ktoś mi jest w stanie wskazać jakiś post na HSŁ24 z ostatniego miesiąca, który jest spamem i nie powinien się tam znaleźć, to słucham…

Była jeszcze propozycja, by pisanie na HSŁ24 było dostępne tylko dla płacących członków. Według mnie to też wylewanie dziecka z kąpielą. Faktycznie rzadko nie-członkowie piszą na HSŁ24, i jak już piszą, to zwykle jest to niemile widziany komentarz, ale jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację, gdy nie-członek ma interes na HSŁ24 napisać. Choćby by zapytać, czy ktoś w określonym czasie będzie w spejsie, by móc wtedy do niego wpaść… Obca osoba raczej tego nie zrobi, ewentualnie zapyta na głównym czacie i ktoś ją na HSŁ24 forwardnie, ale członek społeczności nie będący członkiem w sensie płacenia już jak najbardziej może.

Ogólne założenie zawsze było takie, że w żadnym razie nie trzeba być płacącym członkiem, by uczestniczyć w społeczności, a zmuszanie do bycia płacącym członkiem żeby pisać na HSŁ24 trochę się z tym kłóci. Dlatego jestem temu przeciwny.

Poza tym sytuacje, w których faktycznie jakaś osoba z zewnątrz naspamuje komentarzem na HSŁ24, bo nie zna zasad (czyli nie ze swojej winy), są rzadkie, raczej nie zdarza się to częściej, niż raz na miesiąc. Czy to naprawdę przeszkadza? A teraz pewnie będzie to jeszcze rzadsze, bo wcześniej brakowało tej informacji, by nie komentować na HSŁ24, teraz ona jest przyklejona/w temacie czata.

W każdym razie sytuacja, w której w tematach związanych z remontem trzeba pisać na forum, a nie na HSŁ24, bo HSŁ24 ludzie nie czytają, świadczy o tym, że na ten moment HSŁ24 swojej funkcji nie spełnia.

Jak dla mnie – może mostek by pomógł, bo z tego co rozumiem, osoby, które nie czytają HSŁ24, czytają maile. A od zawsze było tak, że HSŁ24 z listą mailingową generalnie się w dużym stopniu dubluje.

Ja przestałem korzystać, bo ogólnie dużo mniej korzystam z komunikatorów ostatnio, za dużo tego wszystkiego mam wokół.