Stan czatów

Ze względu na to, że mostek łączący nasze czaty zachowywał się zbyt niestabilnie, adres IP serwera hostującego mostek został zbanowany na Libera.chat, czyli IRC na chwilę obecną nie jest zmostkowany.
Drugą kwestią jest to, że na samym IRC praktycznie nie ma ruchu poza mostkiem i botami (hsldzat przekazujący zmianę statusu na at.hs-ldz.pl). Czy jest sens utrzymywać czat, którego nikt praktycznie nie używa? (IRC w Polsce poza środowiskami FOSS zaczął umierać w okolicach 2015 roku)

One more thing: Mariusz, bot którego używamy do powiadomień o nowych spotkaniach i paru innych rzeczy, obecnie komunikuje się przez Telegrama. Jako, że boty nie mogą widzieć innych botów, to wiadomości z Mariusza nie są przekazywane przez mostki. Można by spróbować przenieść Mariusza na Matrixa?

Czy nikt go nie używa?

image

Nie rozumiem, czemu pisanie na kanałach IRC (okej, tylko na głównym) zostało zablokowane. Wiem, że rzadziej tam zaglądamy, no ale ktoś czasem może chcieć się odezwać, a teraz tego nie zrobi.

Ja na liście wyżej widzę chyba dwie osoby, które bywały na kanale aktywne, a korzystają tylko z IRC-a.

Stan czatów: zbanowane

W sumie można pisać dalej na tych czatach. Po prostu nie będzie się bramkowło :slightly_frowning_face:.

Zanim zaczniemy przepisywać mariusza zastanówmy się czy chcemy rzeczywiście migrować na matrixa, bo bez własnej instancji to trochę nie ma sensu.

Migrować na matrixa nie musimy, bo już na nim jesteśmy. TBH można pomyśleć nad postawieniem np. Conduita tylko na potrzeby hostowania kont botów.

A pisać do kogo ktoś na IRC bez mostków może, sam do siebie? Szczerze, kto tutaj ma ciągle okno z sesją IRC i sprawdza regularnie, czy coś się na kanale dzieje?

Ja mam okno z IRC-em, ale rzadko sprawdzam, co tam się dzieje. Niemniej – czasem zerkam. No i 12 userów na IRC-u to nie jest znowu tak mało… Kilku to duble osób, które są też na Telegramie, ale reszta… jest tylko na IRC-u.

Nie tyle zbanowane, co mute jest włączony, i to tylko na jednym czacie (chyba, że coś się zmieniło).

Ostatnio usłyszałem od jednej z osób sugestię, by zmienić tryb działania czatu HSŁ24 – z “grupy” na “kanał”. Jeśli dobrze rozumiem, na “kanale” nowe wiadomości pisać mogą tylko osoby, którym nada się uprawnienia. Według propozycji, uprawnienia mieliby dostać członkowie stowarzyszenia.

Sam jestem na nie. Dlaczego?

 • nie widzę większego problemu z aktualnym funkcjonowaniem HSŁ24; spam pojawia się bardzo rzadko (raz na parę miesięcy) i zwykle ze strony względnie nowych członków, którzy jeszcze nie orientują się, jak ten kanał działa,
 • ten spam, to zwykle są odpowiedzi czy komentarze do “legitnych” postów na HSŁ24 – które mogą być tak samo istotne, jak oryginalny post (przykład), i są to dosłownie pojedyncze przypadki; w przypadkach, gdy ludzie piszą tam faktycznie mało ważne rzeczy, szybko udaje się komentującego doprowadzić do porządku,
 • możliwość skorzystania z innego komunikatora, niż Telegram i obejścia ograniczenia czasowego na HSŁ24 nie była chyba nigdy nadużywana w sytuacjach innych, niż gdy ktoś chciał wysłać kilka faktycznie ważnych wiadomości jedna po drugiej (mnie się zdarzyło tak z tego korzystać),
 • jeśli ktoś postnie dosłownie jedną wiadomość pod jakimś ważnym postem na HSŁ24 – szczerze, komu to przeszkadza?
 • ewentualnie możemy wprowadzić taką politykę, że spam na HSŁ24 od razu będziemy usuwać – żeby zniechęcić innych do spamowania – ale wątpię, by to zadziałało, bo raczej ludzie nie robią tego świadomie i intencjonalnie,
 • członkostwo w stowarzyszeniu od samego początku nie miało dotyczyć czatów, forów i innych podobnych kanałów społecznościowych; w praktyce są osoby, które intensywnie udzielają się w społeczności HS-u, a nie są członkami i zdarzało im się postować legitne rzeczy na HSŁ24; np. forwardy informacji, które na HSŁ24 powinny pójść, a ktoś je wrzucił na kanale głównym,
 • bardzo dobrym przykładem wykorzystania HSŁ24 przez osobę spoza stowarzyszenia może być np. sytuacja, gdy ktoś nie będący w nim chce odwiedzić Spejs i chce rzucić pytanie, czy ktokolwiek ze stowarzyszenia (z możliwością wchodzenia do Spejsu) będzie w Spejsie w danym dniu, w danych godzinach (dotąd nie było takich przypadków, ale to nie znaczy, że ich być nie może).

Pytanie do tych, którzy uważają, że z obecną formą HSŁ24 jest problem – czy możecie wskazać jakieś konkretne wiadomości, które waszym zdaniem nie powinny były tam trafić? Może po prostu trochę inaczej rozumiemy koncepcję tego kanału?

A w ogóle… ostatnio trochę podupadła nam lista mailingowa. Może warto by się było zastanowić, czy nadal chcemy z tego medium korzystać, czy też wystarcza nam HSŁ24. Jak by nie było, jedno i drugie spełnia bardzo podobną funkcję – medium do ogłoszeń.

Lista mailingowa podupadła być może dlatego, że nie wiemy dla kogo ona jest.

Dla osób ogólnie zainteresowanych Hakierspejsem. Mnie bardziej demotywuje fakt, że nie działa nam archiwum.

Czemu bez własnej instancji to nie ma sensu?

1 polubienie

Czy na HSŁ24 jest realny problem ze spamem?

 • Tak
 • Nie
 • Sprzedam opla

0 głosujących

(ankieta nieograniczona czasowo, w celu zebrania opinii)

Brakuje w ankiecie odpowiedzi:

 • Inne - napisz w komentarzu.

Natomiast moja odpowiedź brzmi:

nie ma problemów ze spamem,
ale osoby które chcą coś skomentować powinny:

 • albo sforwardować wiadomość do innej rozmowy grupowej
  (ewentualnie założyć rozmowę grupową “HSŁ24-Komentarze” do której forwardowałoby się wiadomości z “HSŁ24” w celu ich skomentowania),
 • albo najlepiej należałoby włączyć możliwość komentowania treści
  (nie wiem czy czasem nie wymaga to konwersji rozmowy grupowej w kanał, tj. “channel”).
1 polubienie

Ale jest “sprzedam opla” :slight_smile:

Z tego co przetestowałem – edycja ankiety powoduje reset wyników, a już jest 7 głosów, które niekoniecznie chcę tracić. Więc zmiany nie będzie :frowning:

Ankieta wisi od ponad tygodnia, i nie ma ani jednego głosu na ‘tak’:


(to jest screenshot)

Przez jakiś czas był jeden, ale głosujący najwyraźniej zmienił zdanie.

Możemy więc chyba uznać, że obecny status wszystkich zadowala :slight_smile: