Szukanie lokalu nr 2

W sumie nie przypominam sobie, bym pisał, że idealny lokal nie istnieje, może dałem w jakiś sposób znać, że tak jest… Ale zgadzam się, tak jest. Szukać w nieskończoność można, ale czy to ma sens?

Zielona – przeprowadzką aż tak bym się nie martwił, co to za problem przewieźć trochę szpeju? Kilka kursów autem tam i z powrotem, i będzie ogarnięte. Najbardziej nieporęczną rzeczą w Spejsie chyba jest serwer, ale jak daliśmy radę go przytaszczyć z Warszawy, to kurczę i do nowego lokalu go przewieziemy.

Ale… dla mnie dużo większą zaletą Zielonej jest to, o czym już wcześniej napisałem – ludzie już wiedzą, że HS jest na Zielonej 30, przyzwyczaili się, a nową lokalizację trzeba by na nowo reklamować.

Nadal nie wiem, jak jest z tą wysokością sufitu na Jerzego, jedni mówią, że jest za nisko, inni, że starczy… Sam bym musiał to zobaczyć.

Do przeliczenia są na pewno koszty ogrzewania. W przypadku Jerzego je znamy, w przypadku Zielonej musimy je oszacować (można spróbować na podstawie aktualnych kosztów ogrzewania HS-u). Oczywiście trzeba mieć też na uwadze, że te koszty, w obu przypadkach, wzrosną – ze względu na aktualną sytuację gospodarczą (nawet nie tyle o samą inflację tu chodzi, ale po prostu energia ostatnio drożeje masakrycznie – gorsze podwyżki są chyba tylko na materiałach budowlanych, szczególnie ociepleniowych, i na kartach graficznych). W sumie ciekawe, jakie nam teraz rachunki za prąd przyjdą. Tu pytanie do @marti – my mamy taryfę z kategorii C – czy ceny prądu w tych taryfach są “urzędowe”, jak w taryfach G, czy wolnorynkowe? Jeśli wolnorynkowe, to w ogóle mamy przewalone, bo niewykluczone, że za prąd zapłacimy teraz nawet kilka razy tyle, co płaciliśmy do tej pory…

I w ogóle to też kwestia, którą przy szukaniu lokalu trzeba wziąć pod uwagę… No ale w ostateczności skończymy jako jeden z niewielu HS-ów ogrzewających się kozą xD Zdaje się, że HS-Wro (albo HS-Krk…) miał taką przeszłość – dobrze pamiętam?

Nigdy nie miałam informacji odnośnie “pochodzenia” cen prądu w taryfie “C”.

Ma to swój niepowtarzalny klimat :slight_smile:

Jednak należy pamiętać że takie dobowe skoki temperatury nie służą pomieszczeniom i budynkowi, wszystko dużo szybciej niszczeje, przy szybkich zmianach temp. kondensuje się wilgoć, wchodzi grzyb itd.

W wersji docelowej sugerowałbym inwestycję w klimatyzację z funkcją ogrzewania – coś takiego funkcjonuje jako pompa ciepła, czyli z danej ilości energii elektrycznej produkuje 2-3 razy więcej energii cieplnej (nie, nie wynaleziono perpetuum mobile – energia cieplna jest pobierana poprzez “obniżanie” temperatury otoczenia, tzn. na zewnątrz budynku).
[w praktyce ten współczynnik COP, czyli stosunek energii wytworzonej do energii pobranej, zależy głównie od temperatury powietrza na zewnątrz i przy temperaturze rzędu -10 stopni i niżej jest on dużo bliższy 1, i sprawność takiego ogrzewania jest bliska po prostu grzałce czy farelce, ale takie sytuacje zdarzają się w ciągu zimy rzadko]

Aczkolwiek przypuszczam, że tu koszt (właśnie nie wiem, jak to wychodzi pod lokal tej wielkości) może iść w kilkanaście tysięcy zł, i trzeba do tego wziąć specjalistę (wymogi prawne). Więc długo może to być poza naszym zasięgiem.

Gdybyśmy chcieli podłączyć gaz do ogrzewania (w kamienicy jest, więc raczej nie jest to rzecz niewykonalna), koszty byłyby pewnie podobne. Bo sam kocioł jest tani, ale dochodzą nam koszty wykonania instalacji gazowej i instalacji wodnej z kotła do grzejników (oraz zakupu samych grzejników).

Jeśli chodzi np o lokal wielkości tego, co mamy - 3.5 kW by wystarczyło, bo z tego co się orientuje mamy ok 35m2. No i też, koszta byłyby uzależnione od samej marki klimatyzatora, ilości metrów potrzebnych kabli i rur.

  • musimy wziąć pod uwagę że powietrze się skrapla, co powoduje konieczność posiadania pojemnika na skropliny albo po prostu puszczać na dwór. No i to trzeba serwisować. Najlepiej co pół roku. Czyli jak mamy klimatyzator na 10 lat - czeka nas ~ 20 wizyt serwisanta

No to prawda, że trzeba serwisować. Podobnie, jak gazowe trzeba. Nie chciałbym przebywać w pomieszczeniu z zagrzybiałą klimatyzacją…

Akurat skropliny w klimatyzatorze powstają raczej przy pracy w trybie chłodzenia, a nie grzania. Przy grzaniu woda się skrapla na chłodnicy jednostki zewnętrznej (te takie pudła z wentylatorem, które często widać na budynkach), i to jest o tyle słabe, że te skropliny tam zamarzają (szczególnie przy temperaturze w okolicach 0 stopni – bo gdy jest bardzo zimno, powietrze jest suche). Jest to ogarniane przez klimatyzator w taki sposób, że okresowo on odwraca obieg i przez moment nagrzewa tę chłodnicę w jednostce zewnętrznej, tak by ją rozmrozić (stopić ten lód). Użytkownik tym się nie przejmuje, aczkolwiek też wymaga to odprowadzenia skroplin.

Współczesne kotły gazowe też wymagają odprowadzenia skroplin.

Lokal, którym jesteśmy zainteresowani, ma ponad 100 mkw.

Jestem umówiony na oglądanie lok. 3U przy ul. Zielonej 30 w środę 2022-01-26 o godz. 10-00 rano. Gdyby ktoś mógł dołączyć, byłoby super.

3 polubienia

Ja tylko dodam, że ten lokal ma szanse okazać się tym, którego wynajmiemy, więc jeśli ktoś chce wpłynąć na losy spejsu, środa o 10:00 to dobry moment żeby się udzielić :smiley:

O 10:00 to nie bardzo mogę, mógłbym bardziej o 8 rano lub po 16.

Chyba, że zrobicie live’a xD

Błędem, który popełniliśmy ostatnim razem, było znalezienie najtańszego lokalu w Łodzi. Ostrzegałem wówczas przed wynajmem tego lokalu. Koszt jest ważny, ale to nie wszystko. Posiadając atrakcyjny lokal (odpowiednio ogrzewany, działającą toaletę, miejsce na spotkania) przyciągniesz więcej członków. Ułatwi to opłacenie nowego lokalu. Jacek miał wizję stworzenia hakerspace. Teraz musi być ktoś, kto ma wizję, aby powiększyć przestrzeń i dodać nowych członków.

Nie wiem, czy to było błędem. Na większy nie było nas stać.

1 polubienie

Dzisiaj oglądaliśmy dwa lokale. Kiedy to piszę jestem dość zmęczony, więc wybaczcie chaotyczną formę:

  • ogólne podejście zmieniło się z “chyba będziemy się przenosić” na “tak, będziemy się przenosić, ale teraz nie wiemy który wybrać”
  • do wyboru jest lokal w świetnej lokalizacji i prawdopodobnie łatwiejszy do ogrzania, ale wymagający trudniejszego remontu (Kościuszki) oraz lokalizację, którą już znamy i dużo łatwiejszy do zaplanowania (Zielona 30 LU3 - z tego co rozumiem, obecny faworyt)
  • zacząłem zrzucać porównanie tych dwóch lokali pod tym adresem (każdy może edytować): zielona vs kościuszki - Dokumenty Google

Prawdopodobnie później pojawi się więcej info, ale pomyślałem że rozwinę temat już dzisiaj.

Myślę, że jeśli to był błąd, to można powiedzieć że “mission failed successfully” - udało nam się zrobić coś, co pomogło nam rosnąć przez ponad rok. W tamtym momencie to był najlepszy lokal jaki widzieliśmy i do względnie niedawna nie było słychać za dużo narzekania. Teraz, kiedy już go mamy, możemy na spokojnie zaplanować następny krok, z zasobami których wtedy nie mieliśmy (lepsze doświadczenie, więcej zasobów, członków).

2 polubienia

Opis Kościuszki 13

Zdjęcia:
Kościuszki 13 - https://piwnicomat.hs-ldz.pl/folders/ar6bx0b2p95mijq4/kosciuszki13
Zielona30lok3U - https://piwnicomat.hs-ldz.pl/folders/ar6bx8a3pux9ones/zielona30lok3upart2od20220126
o hasło można zapytać na czacie

A, zapomniałem wspomnieć! Są jeszcze dwie wisienki na torcie. Wygląda na to że (przynajmniej w przypadku Zielonej 30) miasto proponuje nam pierwsze 3 miesiące wynajmu za darmo, bo nie mogą nam zwrócić kosztów remontu. Możemy też liczyć na podesłanie nam wyrysu lokalu - mogłoby to ułatwić zaplanowanie remontu.

Zastanawiam się, jaki jest następny krok, bo ja bym trochę wszedł w to na YOLO - wygląda na to że mamy budżet i z grubsza plan jak się za to zabrać, a prawdziwe show stoppery i tak pewnie wyjdą dopiero kiedy spróbujemy. Oczywiście jestem otwarty na jakieś bardziej racjonalne rozwiązanie :smiley:

A czy koszt remontu będzie równy kosztowi trzech miesięcy wynajmu?

Nawet jeśli, to miasto nie musiało nam w ten sposób iść na rękę - wynajem + remont byłby oczywiście droższy niż sam remont.

A czy koszt remontu będzie równy kosztowi trzech miesięcy wynajmu?

Na pewno nie. Niestety już nie ma możliwości odliczyć kosz remontu od czynszu w przypadku wynajmu lokali miejskich. :frowning:

Szkic lokalu 3U przy ul. Zielonej 30 - https://piwnicomat.hs-ldz.pl/folders/ar6kzf119odc28x4/2022-01#&gid=1&pid=1 Bardzo nieprecyzyjny

2 polubienia

Wydaje się fajne.

Jeśli tam była lokalna kotłownia dla lokalu, to czy jest w nim może jakoś rozprowadzone ogrzewanie na grzejniki?

I dokąd prowadzi ta klatka schodowa?