Utrzymanie porządku w spejsie

Hej wszystkim.
Nie bywam ostatnio z byt często w spejsie, składa się na to wiele rzeczy, ale byłem kilak dni temu “przelotem” zrobić drobną rzecz i przy okazji pokazać spejs koledze.
Szczerze mówiąc było mi odrobinę wstyd.
Wiadomo, spejs to żyjące miejsce, i takim ma być, ale miejsce to WSPÓŁUŻYTKUJEMY i nie oznacza że można po prostu porzucić rzeczy gdzie popadnie.

  1. We frontowej przestrzeni która powinna być trochę naszą wizytówką i dawać możliwość usiaść przy stoliku na kanapie z gościem przy kubku herbaty - porzucone rzeczy, postawiony z czapy regał z klamociarnią (ten mały po lewej), regał przeznaczony na pudła spejsowiczów przestawiony pod ściane i zawalony gratami srwerowymi. Te 2 regały miały być ścianką odzielającą część socjalną i roboczą i miały być na nich pudełka spejsowiczów ponieważ wygląda to po prostu ładnie.
  2. W głownej części na blatach roboczych porzucone rzeczy - teraz pomyślcie że sami przychodzicie i musicie zaczynać od odgruzowywania zamiast skorzystać np. ze stanowiska do lutowania, lub każdego innego miesca.
  3. Niepomyte skorupy porzucone w “kuchni”
  4. Koło drukarki 3d to chyba wybuchła bomba i ktoś zostawił srogi syf

Pomyślcie o tym miejscu w kontekście tego że może nadejdzie moment że będziecie chcieli pochwalić się tym miejscem (a nawet mam taką nadzieję że będziecie chcieli) koledzie, koleżance, partnerce/partnerowi, mamie czy kto tam wam przyjdzie do głowy.
Fajnie byśmy nie musiely czuć się zaskoczeni bałaganem i nie czuli zawstydzenia wobec wcześniej wymienionych.

3 polubienia

Propozycja ode mnie i @kujaw: wrócić do koncepcji “wiru zagłady” (vortex of doom), to powinno przyspieszyć samoczyszczenie się spejsu.

1 polubienie


Wir przygotowany.

BTW najbardziej reprezentacyjnym artefaktem w tej przestrzeni przy wejściu jest jedno z tych czarnych krzeseł. To znaczy ono już nie jest za specjalnie czarne. I nie polecałbym na nim siadać.

Oj tego to nie toleruję i będę ścigał jak zobaczę kogoś dorzucającego nieumyty kubek! :smiley:

W ogóle dyskutowaliśmy dziś o tym, że sceneria jak po wybuchu bomby w otoczeniu drukarki 3D wzięła się stąd, że nie ma przy niej kosza na śmieci. Kosz został dopisany do Chciejlisty.

Ad 1: IMHO - na razie jak trwa remont Narnii - tam tak musi być, jeśli chodzi o ustawienie regałów z pudłami. Z Narni wyjechały rzeczy wszystkie, które staraliśmy się układać w 404 i w głównej przestrzeni tak, żeby w ogóle dało się przechodzić i to wąskie przejście między regałami ustawionym na sztorc na razie nie może być przywrócone - bo będziemy musieli donosić panele z 404 do Narnii w trakcie układania podłogi. Czarny regał - na tą chwilą - nie jest ustalone gdzie ma stać docelowo - znajdziesz lepsze miejsce na jego tymczasowe miejsce - to go tam ustaw. Ja to sobie wyborażam tak - że gdy skończymy z Narnią - trzeba będzie ustalić, co idzie do Narnii, co w ogóle będzie nam potrzebne i to przenieść do 404 - za które pewnie do wiosny się nie weźmiemy - a resztę rzeczy trzeba zezłomować. Dotyczy to pewnie też krzeseł i foteli zniszczonych do stanu nie nadającego się do użytku.

#3. Wziąłem za mycie tych kubków zamiast marudzenia. Niestety jak chodzą grzejniki to jak się załączy ciepłą wodę, to strzelają korki, a w zimnej wodzie marzną łapy. Także jak wychodziłem to umyłem z 10 - 6 kubków - 4 się zostały w zlewie - dla następnej osoby, której się zachce zrobić porządek w kuchni :-P.

#5. Tek tekturowe pudła na śmieci co stoją przy wejściu - zapewne też nie dodają uroku temu kawałkowi przestrzeni - ale do czasu jak wciąż trwa remont - musi być miejsce na wrzucanie rzeczy poremontowych z podziałem na rodzaje.

2 polubienia

ad #5 – > może by pomyśleć o jakimś ładeniejszym rozwiazaniu ?

Już dłuższy czas temu zostało na infrastrukturze HS-u odpalone oprogramowanie bazodanowe niejakie GNU JDB (może przekręciłem nazwę, bo nie mogę tego w internetach znaleźć, a to niemożliwe, skoro to pochodzi z projektu GNU) i skonfigurowane tak, by można tam było katalogować przedmioty zlokalizowane w HS-ie.

To by się bardzo przydało przy porządkowaniu HS-u, by można było poszczególnym przedmiotom poprzydzielać lokalizacje i by można je było potem wyszukiwać (potrzebuję kombinerek, wpisuję “kombinerki” i mi pokazuje wszystkie pary kombinerek, jakie mamy w HS-ie z przypisanymi lokalizacjami, gdzie przynajmniej w teorii można je znaleźć, tzn. w których powinny leżeć), lokalizować, czy też jeśli znajdzie się taki artefakt gdzieś leżący, wiedzieć, gdzie go odłożyć.

Tylko na Wiki nie ma to żadnej dokumentacji, przez co za bardzo nawet nie wiadomo, jak z tego korzystać. Czy byłaby możliwość, żeby to uzupełnić?

No i w ogóle w bazie przydałyby się takie pola:
– nazwa
– zdjęcie
– właściciel (żeby móc identyfikować rzeczy niebędące własnością HS-u – tutaj przy porządkowaniu pewnie będzie sporo przypadków, gdzie nie będzie się go dało od razu ustalić, nie będzie pewności, czy coś jest np. spejsowe, czy przez kogoś przywleczone i nie traktowane przez tę osobę jako dar, czyli pewnie szczególnie na początku często będzie się pojawiać wartość “nieznany” – ale mimo wszystko to potrzebne pole)
– miejsce, do którego przynależy (tu przydałaby się relacja z tabelą przechowującą listę miejsc, żeby to był w miarę zamknięty katalog, oczywiście z możliwością rozszerzania, i żeby to samo miejsce nie występowało pod 20 różnymi nazwami)
– kategoria (tu fajnie by było mieć w ogóle taką wielopoziomową kategoryzację, coś jak w sklepach internetowych czy na Allegro… np. jakieś konkretne kombinerki mogą być w kategorii: Narzędzia → Ręczne → Szczypce → Kombinerki… ale jak to ma być za trudne w stworzeniu, to ostatecznie płaska lista kategorii lub mechanizm tagów też by dał radę)
– czy zgubiony (wartość boolowska do odhaczenia, jeśli dana rzecz nie zostanie znaleziona na swoim miejscu ani nigdzie na widoku – mam tu pomysł na jeszcze jeden ficzer: jak ktoś zeskanuje QR-kod z rzeczy oflagowanej jako zgubiona, wyskakuje mu pytanie, czy odłożył/odłoży po pracy tę rzecz na miejsce: <tu nazwa miejsca>, i jak odpowie, że tak, flaga zostaje zdjęta)
– dodatkowy opis

Co na ten temat sądzicie? Czy ktoś jest w stanie ten projekt o tę funkcjonalność rozbudować?

AFAIK tam była też opcja drukowania labelek na naszej drukarce do etykiet – tutaj przydałaby się dodatkowo opcja, żeby wydrukowana labelka miała format chorągiewki – żeby można było w łatwy sposób używać też tego do kabli.

I jeszcze fajna by była opcja wiązania ze sobą poszczególnych artefaktów, tak by po otwarciu danej rzeczy wyświetlały się powiązane. Np. rzutnik – pilot do rzutnika.

Fajnie by było to DB rzeczywiście torche rozwinąć.
Choć pewnie najtrudniejszą rzeczą będzie utrzyma nie aktualności takowej.

https://g.hs-ldz.pl/5F1vJ66Eic

Przecież już jest :stuck_out_tongue:

Wiadomo chociaż z grubsza ile teraz mamy przedmiotów, które by trzeba wpisać do tej bazy, zrobić dla nich QR-kod i go wydrukować? IMHO to jest kwestia ile roboczogodzin by na to trzeba poświęcić i kto by to miał zrobić. I jak już robić to by można od razu to powiązać ze zrobieniem rejestru majątku, który teoretycznie stowarzyszenie powinno prowadzić…

A skąd mogłem wiedzieć, skoro nie wiedziałem nawet, jak tam wejść (na wiki HS-u nie ma o tym mowy)?

Wydaje mi się, że lepiej byłoby zacząć od poprawienia tego softu – najważniejsze jest chyba pole na miejsce, w którym dana rzecz powinna być, no i fajnie by było trzymać listy miejsc i właścicieli jako osobne tabele, bo inaczej trudno będzie to przeszukiwać (są w Spejsie osoby posługujące się nawet trzema czy czterema nickami + może jeszcze być imię lub imię i nazwisko) – jak tego nie ogarniemy, to zaraz zrobi się w tej bazie śmietnik.

Jeszcze mam wątpliwości co do szukajki, ona potrafi wynajdować bzdury. Wpisałem hasło “kombinerki”, a co znalazło:

Już nie mówiąc o tym, że przydałoby się wyświetlanie czegoś więcej, niż tylko nazwa… Co widać na tym przykładzie, jest kilkanaście zestawów zworek, i nie wiadomo nawet, czym one się różnią. Gdyby było np. zdjęcie, to już mówiłoby dużo więcej.

Co do inwentaryzacji, to moim zdaniem nie musimy od razu oklejać wszystkiego naraz (z poprawką na to, że od strony prawnej faktycznie fajnie byłoby mieć inwentaryzację majątku – ale, poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale żadne przepisy chyba na nas takiego obowiązku nie nakładają?), jednak na pewno robiąc sprzątanie, i często w ogóle wyznaczając po raz pierwszy miejsce dla poszczególnych rzeczy (bo jeszcze go nie mają), będzie to łatwo, szybko i wygodnie przy okazji zrobić.

Co jeszcze bym dodał…
– wpisywanie miejsca IMO powinno być wymuszone – inaczej nigdy tego porządku nie ogarniemy, a użyteczność tej bazy będzie znikoma,
– chyba wpisywanie tam pojedynczych komponentów elektronicznych to trochę przesada… tzn. taką ewidencję też fajnie by było mieć, ale to jest już, jak dla mnie, niewykonalne, o ile nie zatrudni się co prawda skończonej, ale jednak sporej liczby stażystów. Sensownie by było wpisywać całe zestawy i ewentualnie dawać informację w opisie, co z grubsza (lub dokładnie) można w nich znaleźć. A tymczasem ktoś wpisał do bazy pojedynczy tranzystor:
image
Nazwa to też chyba nie miejsce na wpisywanie szczegółowych parametrów danej rzeczy. Nie siedzę za bardzo w elektronice – ale chyba samo oznaczenie IRF5305 jednoznacznie taki komponent identyfikuje i dwa różne IRF5305 zawsze będą tym samym tranzystorem i będą mieć te same parametry?

Tak w ogóle, na 7 marca mamy automatycznie zaplanowane sprzątanie spejsu:

https://www.meetup.com/hakierspejs-łodź/events/299240903/

Na ostatnim takim autospotkaniu był bodajże tylko Polimerek, więc chyba coś poszło nie tak. Dlatego chciałbym zebrać więcej danych - ile osób planuje się pojawić na najbliższym spotkaniu? Czy ten termin jest odpowiedni? Czy musimy lepiej promować te spotkania?

  • Tak, planowałem/am to wcześniej
  • Tak, ale dopiero teraz się dowiaduję
  • Nie, nie pasuje mi ta konkretna data
  • Nie, nie pasują mi czwartki
0 głosujących

Na ostatnim mnie nie było - choć jako organizatorowi spotkań “sprzątających” nie wypada- niestety zdrowie nie pozwoliło mi dotrzeć.
Na tym zamierzam być i chociaż umyć podłogi.

Chyba rzeczywiście kiepsko nam idzie zbieranie sien a potrzadki. Moze trzeba przełączyć się na płynny termin ?
Może słabo to ogłaszamy ?
Dzisiaj były w sumie 4 osoby.
Ja byłem wcześniej tak o 17:40, później dołączył Kacper, później Krystian i na koniec Alexy którego w sumie zostawiliśmy samego tuż przed 20.

Dorzucam opcję „Nie, dopiero teraz się o tym dowiaduję”.
Faktycznie coś nie tak poszło z komunikacją ;?

Ale ty zaznaczyłeś w ankiecie, że nie pasuje ci data xD czyli to nie tak, że pierwotnie o tym nie wiedziałeś

Teraz przed chwilą niechcący zaznaczyłem, pierwotnie nic nie zaznaczyłem i właśnie cofnąłem głos, żeby było tak, jak pierwotnie.

1 polubienie

W ogóle to jest mało głosów, poza moim są jeszcze tylko dwa. Skąd taka mała aktywność?
Chyba, że inni nie wiedzieli o spotkaniu w ogóle i powinni zaznaczyć tę opcję, której dodanie proponuje kujawek, ale to nieprawda, bo kojarzę dwie osoby, które na pewno o nim wiedziały, a póki co nic nie zaznaczyły.

Na stronie wyświetlało się że spotkanie wczoraj jest o 19:00, podczas gdy tak naprawdę było od 17:40. Więc tutaj godzinowo się nie zgraliśmy trochę.