Wygodne krzesła (i ergonomia ogólnie)

Dziś na pikniku wywiązała się dyskusja o krzesłach do siedzenia i uznaliśmy, że warto będzie założyć wątek na forum o spoko krzesłach.

49% programistów, których znam uwielbia to krzesło za jego wytrzymałość i wygodę: https://www.ikea.com/pl/pl/p/markus-krzeslo-biurowe-vissle-ciemnoszary-70261150/ pewnym problemem może być brak regulacji zagłówka.

Kolejne 49% programistów nienawidzi Markusa, ale kocha to krzesło gamingowe z Jyska, które da się całkiem fajnie regulować: https://jysk.pl/biuro/krzesla-biurowe/krzesla-gamingowe/krzeslo-gamingowe-lamdrup-czar-ziel

Pozostałę 2% siedzi na piłkach, klęcznikach lub pracuje na stojąco.

Krzesła prawdziwie i sensownie ergonomiczne to wydatek powyżej 1,5k.

Warto też zaznaczyć, że aktywność fizyczyna wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe i dzięki temu lepiej się siedzi :wink:

Ja na codzień siedzę na “fotelu prezesa” obitym prawdziwą skórą który dorwałem na promce lata temu. Opcja bardzo wygodna, ale pod warunkiem że pracuję w klimatyzowanym pomieszczeniu, w przeciwnym razie w lato co chwilę się do niego przyklejam co przyjemne nie jest xD Zamierzam się (dosłownie) przesiąść na coś w stylu Markusa, tylko z większymi możliwościami regulacji, jak ktoś zna taki fotel to chętnie rzucę okiem.

Krzesła prawdziwie i sensownie ergonomiczne to wydatek powyżej 1,5k.

Chciałbym zaznaczyć, że w tej cenie są głównie słabo wykonane klony krzeseł ergonomicznych. Siedzę właśnie na Markusie, a obok stoi Ergohuman z rozwalonymi mechanizmami za 1999zł :slight_smile: Oba bym najchętniej spalił.

To może ten z Jyska będzie lepszy?

Markus ma wersję skórzaną jak chcesz! xD

Ja w tym momencie siedzę na (i nie polecam) YISKowym Billum:

https://jysk.pl/biuro/krzesla-biurowe/plus/krzeslo-biurowe-billum-czarne

Tak, wiem, mocno cebulacore. Ogólnie, ten fotel byłby PRAWIE dla mnie, gdyby nie to że jest zwyczajnie zbyt długi. Zsuwam się z niego i kończy się to tak, że muszę robić częściej przerwy albo bolą mnie plecy. Przyjaciel, który testował podobny model ma tę samą opinię - dwie-trzy godzinki bez przerw i czuć to zdecydowanie.

TBH nie jestem na sto procent pewien czy to jest ta długość, ale mam wrażenie że w moim przypadku to będzie chyba najważniejszy parametr. Przed koroną planowałem odwiedzić znajomego który poleca któryś fotel CorpoComfort, ale nie znam szczegółów więc nie mogę się tu wypowiedzieć.

Chyba w końcu skuszę się na tego Markusa bo siedzę teraz na czymś takim i to jest jakaś masakra. Nie tykajcie czasem tego kloka.

Wygląda na to że jeszcze trochę i zrobimy Czarną Listę Foteli… :smiley: A ta SKRUVSTA wygląda wyjątkowo odpychająco. Kiedyś byłem przekonany że skoro pracuję zdalnie to mogę kodzić gdziekolwiek, ale teraz wiem że mimo wszystko ergonomia się liczy.

Ałć, sam się męczę z Billiumem. Jak się zacznie przekrzywiać, to się nie nadaje do użytku, a odchylanie się to już w ogóle dramat :smiley:

Ja niedawno odkryłem, że to odchylanie da się “przełączać” - wajcha od regulacji wysokości przesuwa się też w lewo i w prawo, od czego zależy czy możesz się odchylać. Daj znać czy o tym już wiedziałeś.

Rok temu szukałem fotela, niestety ciężko było znaleźć jakieś wiarygodne opinie.
Kupiłem sobie Unique Expander.
Żałuję.
Właśnie napisałem opinię (co miałem zrobić już dawno, ale ten temat dopiero mi o tym przypomniał) - https://forum.pclab.pl/topic/1314010-fotel-Unique-Expander/

Wziąłem sobie krzesło z roboty, bo mi się na nim o wiele lepiej siedzi - Profim Raya 21S P45PP. Jest wicyliard razy wygodniejsze od tego Unique. I spełnia w zasadzie te wymogi, o których mówiła fizjoterapeutka - że w fotel nie należy się zapadać, wręcz nawet lepiej siedzieć pod małym kątem nachylenia do przodu, ale bez zapadania.
Różnica jest kolosalna, a cena chyba nawet na korzyść Profima.

@d33tah, to dobrze, że robisz częściej przerwy. Czasem lepiej nawet żeby właśnie nie był zbyt wygodny, bo cały dzień w jednej pozycji to przyspieszenie procesu kalectwa :stuck_out_tongue:

Generalnie samo siedzenie - oprócz doboru krzesła - to temat na oddzielną rozmowę. I to jedną z ważniejszych w naszych czasach, zaraz obok bylejakości monitorów dostępnych na rynku oraz przyzwyczajenia do niej konsumentów. Bo zdrowie mamy jedno i w wieku 30 lat widzę, jak szybko można się go pozbyć :stuck_out_tongue_winking_eye:

Temat o krzesłach ujawnił parę tematów powiązanych, więc pomyślałem że - za zgodą Nikoli - zmienię nazwę wątku na “Wygodne krzesła i ergonomia ogólnie”. Oczywiście dalej zachęcam do rozmów o fotelach, bo chętnie usłyszę co dobrze byłoby kupić i dlaczego :slight_smile:

Skoro temat się poszerzył, oto moje doświadczenia w temacie długotrwałej pracy przy komputerze:

Regularne przerwy

Najlepiej robić przerwy co 30min, na pewno nie rzadziej niż 2h. Dobrze jest wstać, rozprostować się i zadbać o swoje potrzeby, np. pamiętać o nawadnianiu (kawa i napoje słodzące to NIE woda, tylko fizjologicznie prawie jej przeciwieństwo).

Pamiętajmy że podczas pracy męczą się też oczy - po prostu za mało mrugamy a migający ekran bardzo męczy mięśnie oczu, przez co oczy są bardziej przekrwione i potrafią potem boleć i jeszcze szybciej się męczyć. Rozumiem, że łatwo jest zapomnieć o tym w wirze pracy, dlatego: apt install workrave - program będzie nam regularnie truł dupę, żeby wstać i proponował ćwiczenia oczu i głowy :slight_smile: BTW, jeśli ktoś chce go razem ze mną reanimować i pohaczyć, niech da znać - przydałoby mi się kilka patchy.

Kiedyś po kilkunastu godzinach grania w Deus Ex 3 pod rząd poszedłem do okulistki bo miałem w oku wylew, a ona powiedziała mi że tak już pozostanie i żebym na przyszłość zakraplał oczy sztucznymi łzami bez konserwantów (np Hyal Drop Multi po ~30zł, bo ma imho spoko aplikator, ale niektórzy wolą np Hyabaci). Krople bez konserwantów paradoksalnie dłużej wytrzymują. Przechowywać w lodówce - zimne krople lepiej łagodzą zmęczenie.

Pozycja

Mam prawie 30 lat, a już powolutku rozwija mi się RSI - i naprawdę nie siedzę przy komputerze AŻ TAK szalenie długo, zwłaszcza jak się mnie porówna z co poniektórymi. Stąd sugestia - ogarnijcie sobie:

  1. wygodny fotel
  2. biurko na pasującej dla Was wysokości (a jeśli macie na to budżet - może nawet z regulowaną wysokością)
  3. podkładkę pod mysz z żelowym palmrestem,

Testowałem też masaż jako sposób na rozluźnienie mięśni - efekty są fajne, ale trzebaby to wykonać więcej niż raz czy dwa. @nikola coś pisała, że aktywność fizyczna pomaga - nie wiem, jeszcze nie próbowałem xD

I serio, leżenie na plecach w łóżku i używanie laptopa ze skurczonymi nadgarstkami to szybka droga do problemów ze stawami. Wiecznie młodzi nie będziemy, trzeba szanować swoje ciała nawet jeśli nie narzekają na pozycję natychmiast :wink:

BTW, kojarzy ktoś do kogo powinno się iść w sprawie RSI? Do tej pory byłem u internisty, to mi zaproponowała żebym kupił środek przeciwbólowy w żelu, co kojarzy mi się trochę z gaszeniem ognia benzyną.

BTW, orientuje się ktoś czy dodanie czegoś takiego do zwykłej klawiatury bez podkładki żelowej da jakiś realny improvement?

Regularna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie oraz poprawia naszą pozycję - kręgosłupy lubią to. To nie jest żadna sportowa propaganda :wink: Jeśli się nie ćwiczy w ogóle, to regularne spacery czy coś w tym guście powinny pomóc :wink:

Odnośnie ortopedów - oni nie bez powodu są nazywanie rzeźnikami i nie warto iść do pierwszego lepszego. Najlepiej do sportowego albo do ortopedy, który jest aktywnie fizycznie, żeby nie usłyszęć, “że z tymi stawami to lepiej siedzieć w domu” (true story). Ja znam dwa nazwiska - Wierzbicki (przyjmuje też w Jonscherze) i Rataj: http://www.primusmedicus.pl/ - obydwoje przyjmują też tutaj, myślę, że reszta lekarzy też jest spoko.

Ja mam 22 i w pewnym momencie zacząłem tracić czucie “przed małym palcem” prawej ręki (tak to jest jak się cały czas siedzi przy komputerze od dzieciństwa :slight_smile:) Rzuciłem gry, kupiłem Logitech MX Vertical i Powerballa. Może nie odwróciłem tego procesu w pełni, ale wróciło mi czucie w całej dłoni i praktycznie mnie już nie boli.

Ten Powerball faktycznie coś daje? Myślałem o kupnie, ale nigdy nie miałem okazji wcześniej wypróbować i miałem trochę opory.

piszę ten post z Markusa, pierwsze wrażenia bardzo spoko, zobaczymy po tygodniu pracy

Popytałem się paru znajomych i od jednego z nich dostałem namiar na nowe krzesło w Ikei: https://www.ikea.com/pl/pl/p/jaervfjaellet-krzeslo-biurowe-gunnared-niebieski-20363599/
Planuję je kupić przy najbliższej okazji, także zobaczymy co z tego wyjdzie.

Czej. To nie ma podłokietnika?

na tym zdjęciu są: