Założenie stowarzyszenia

Gdzie jesteśmy w kwestii założenia stowarzyszenia?
Niektóre urzędy są już dostępne. Jak sądzicie, kiedy dla nas
miałoby sens tym zajmować?

Myślę, że temat powinien się pojawić na którymś z najbliższych spotkań zorganizowanych na żywo. Żeby zarejestrować stowarzyszenie, każdy z członków musi złożyć oświadczenie które zawiera sporo danych osobistych, co średnio widzę jeśli nie spotkamy się na żywo (bo w sumie jak, pocztowo?).

Przeczytałem za to o ciekawej opcji: jeśli dobrze zrozumiałem źródła w internecie, zamiast zostać od razu stowarzyszeniem rejestrowanym, możemy najpierw ubiegać się o status stowarzyszenia zwykłego. Mielibyśmy wtedy tzw. ułomną osobowość prawną, w tym prawo do wynajmowania lokalu. Rejestracja jest też dużo szybsza niż w przypadku rejestrowanego - tydzień zamiast trzech miesięcy. Potrzebujemy tylko 3 osoby do rejestracji i w sumie chyba im mniej tym lepiej, bo potem żeby przekształcić się w stowarzyszenie rejestrowane, będziemy musieli być w tym jednogłośni, co może być skomplikowane logistycznie. Proponuję, żeby do stowarzyszenia zwykłego zgłosiły się te osoby, które chcą objąć stanowiska w zarządzie albo komisji rewizyjnej kiedy się przekształcimy. Co Wy na to?

1lajk

Ruszyłem research odzywając się do hswro tutaj:

https://lists.hswro.org/mailman/private/public/2020-May/002490.html

Marti zrobiła swój research tutaj, dzięki czemu dowiedzieliśmy się ciut o Silesii:

https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!topic/hackerspace-krk/seeF26xc1j0

W sumie mi się podoba ta opcja założenia stowarzyszenia zwykłego.
Znalazłem taką infografikę:

Wygląda na to, że w naszym przypadku to najlepsze rozwiązanie.
Mam niektóre wątpliwości, ponieważ inne hackerspace to fundacje
lub stowarzyszenia rejestrowane. Może być z tego powodu, że pod
czas założenia tamtych hackerspace stowarzyszenie zwykłe nie
miało takich opcji jak teraz (np. możliwość wynajmowania mieszkania
i t.p.). Dobra byłoby dowiedzieć się, z jakiego powodu dokładnie
zrezygnowali inne hackerpace ze stowarzyszenia zwykłego.

Pamiętam, że kiedyś ruszyliśmy temat prawnika, byliśmy
zainteresowani doradztwem w kwestii formy prawnej dla
naszego HS (fundacja czy stowarzyszenie). Może ktoś wie,
czym ta inicjatywa się zakończyła?

Kiedyś (do 2016) nie można było przekształcać stowarzyszeń zwykłych w rejestrowe, tylko trzeba było od początku przechodzić całą procedurę rejestracji, a teraz jest to jakoś uproszczone. Poza tym to też kwestia specyfiki tego, jak dany HS powstawał i się tworzył. Niektóre HS-y w ogóle nie są stowarzyszeniami – i z jakichś powodów zdecydowały się na taką właśnie, a nie inną formę.

(za ngo.pl)

Stowarzyszenie zwykłe rejestruje się w starostwie, czyli dla nas to będzie Urząd Miasta Łodzi. Tutaj opisana jest cała procedura na stronie UMŁ. Wygląda na to, że rejestracja trwa 7 dni od złożenia papierów w urzędzie.

Stowarzyszenie zwykłe nie ma statutu, tylko regulamin (na stronie UMŁ są wzory, z których można skorzystać). Poza tym nie musi mieć wieloosobowego zarządu – może być jeden przedstawiciel.

Jako stowarzyszenie zwykłe nie będziemy mogli prowadzić działalności komercyjnej.

1lajk

Tbh, utknąłem. Ogarnęliśmy kontakt z gościem, który ogarnia księgowość, jest zainteresowany programowaniem i najwyraźniej współuczestniczył przy tworzeniu jakiegoś politycznego stowarzyszenia. Popytaliśmy ciut, po czym niezbyt było wiadomo jaki jest następny krok.

Marti ogarnęła także kontakt z profesjonalnymi prawnikami, którzy mogliby nam pomóc. Problem jest jednak taki sam: no dobra, mamy już takiego człowieka, co właściwie będziemy z nim robić w trakcie koronki?

Przydałby mi się do tego drugi pilot - zmotywowana i ogarnięta osoba, którą wpiąłbym w komunikację i razem byśmy pchali temat do przodu. Sam nie za bardzo wiem co na ten moment mielibyśmy w tej sprawie robić, póki nie możemy się spotkać na żywo.

Rozpisałem połowę sekcji “po co nam forma prawna”:

Będę wdzięczny za pomoc - uporządkowanie tej kwestii może pomóc zmotywować reszty do papierkowej roboty która będzie nas czekać żeby się zarejestrować.