Przyszedł ten moment, w którym w końcu stać nas na montaż ogrzewania lokalu stowarzyszenia.
Temat wcześniej podjęty był w poniższych wątkach:
- Siedziba - ogrzewanie - dyskutowaliśmy o metodach ogrzewania i ostatecznie odrzuciliśmy podpięcie gazu, wybraliśmy pompę ciepła
- https://forum.hs-ldz.pl/t/ogrzewanie-w-salonie/614 - po ustaleniu drogiej metody dyskutowaliśmy o metodzie finansowania, aby zrealizować to w poprzednim sezonie - ostatecznie nie było to potrzebne, nie zrobiliśmy nic i teraz w maju będziemy mieli adekwatne fundusze (a już teraz stać nas na zaliczkę)
- Boiler do spejsu? - dyskutowaliśmy na temat ogrzewania wody
Podsumowując nasze decyzje:
- trzymamy się przepływowego podgrzewacza wody ze względu na małe zużycie wody w lokalu
- ogrzewamy powietrze, nie podłogę
- zamiast montażu pompy ciepła z nagrzewnicą montujemy klimatyzator - raczej nigdy nie mieliśmy problemu z nadmierną ilością ciepła, ale nie organizowaliśmy też dużych spotkań
- ja konkretnie nalegam na montaż klimatyzatora kanałowego - inne opcje to multi-split, split
Argumentacja kanałowy, multi-split, split:
- kilka splitów byłoby najtańsze, ale każda jednostka musiałaby być zamontowana na elewacji budynku (lub przed budynkiem)
- multi-splity byłyby droższe niż jedna duża jednostka kanałowa, ale nie wymagałyby rozprowadzenia wentylacji
- ogrzewanie klimatyzatorem kanałowym otworzyłoby na dłuższą metę możliwość montażu zintegrowanego rekuperatora (vs oddzielnego systemu), dodatkowo możemy zamontować przepustnice i również nagrzewać poszczególne przestrzenie do wartości zadanych termostatami
Dla kontekstu mowa jest o odpowiednio ok. 12 / 16 / 19 tys. PLN. Otrzymaliśmy wyceny tych trzech wariantów od różnych wykonawców, ostatnia wynosiła 16tys. za montaż TYLKO klimatyzatora kanałowego - resztę kanałów zamontowalibyśmy sami, wspierani merytorycznie przez profesjonalnego instalatora. Potencjalnie mogę też namówić mojego wujka, który ma magazyn przecznicę dalej.
Aby rozpocząć realizację, potrzebujemy określić konkretny model i parametry jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Dotychczas “na oko” dobrany był Rotenso Nexo 8.8kW - jest to rebrandowana Midea, do której istnieje integracja do Home Assistanta - midea_ac_lan/doc/AC.md at master · georgezhao2010/midea_ac_lan · GitHub. Aby umożliwić dokładne wyliczenie należy zaktualizować plan lokalu, nałożyć mostki termiczne (wiemy o dwóch miejscach) i wyliczyć kubaturę pomieszczeń.
Interesuje nas sterowanie termostatem (duty cycle inwertera), mocą wentylatora. Cała reszta może być dorzucona, np. pomiar prądu obu jednostek można zrealizować prostymi miernikami CT. Idealnie powinniśmy być w stanie podawać jednostce “wyliczoną” wartość temperatury wewnętrznej, będącą pochodną wartości odczytanych z termostatów w pomieszczeniach. Termostaty powinny być urządzeniami ESPHome / Tasmota.
Lokalizacja klimatyzatora powinna być blisko wylotu powietrza z budynku (nad blatami w głównym pomieszczeniu), jednocześnie w okolicy powinno być miejsce do wyprowadzenia czerpni do ewentualnego montażu rekuperacji. Układ urządzeń powinien być taki, aby docelowo można było zamontować oba urządzenia, umożliwiając zastępowanie części powietrza przez świeże z zewnątrz. Zapewne trzeba będzie zamontować je nad podwieszanym sufitem - zakryte klapą z ramy pokrytej płytą g-k i ociepleniem.
Od jednostki wewnętrznej klimatyzatora następnie należy rozrysować układ kanałów czerpnych i nawiewnych. Należy ustalić ich układ i następnie na bazie kubatury pomieszczeń określić średnicę kanałów. Do każdego nawiewu zamontujemy przepustnice - np. Iris Przepustnica regulacyjna soczewkowa okrągła IRIS HAVACO | VENTIA | Produkty - ew. coś prostszego. Irisy sterowane są plastikowym hexem 10mm, do którego możemy zamontować przełożenie (zapewne pasem GT2) i sterować nim stepperem. Szacowany pojedyńczej jednostki powinien wyjść max. 250zł przy dobraniu odpowiednio tanich podzespołów.
Po ustaleniu wszystkich detali przekażemy paczkę informacji instalatorowi, który to przetworzy i dobierze docelową moc klimatyzatora i poda wycenę. Zaakceptujemy wydatek, prześlemy zaliczkę i za kilka miesięcy będzie zamontowany klimatyzator. Następnie dokonamy dużego zamówienia kanałów wentylacyjnych itd. i zamontujemy je sami. Na koniec zintegrujemy to software-owo, zagipsujemy i przemalujemy ingerencje w sufit i będzie gotowe.
Podsumowując plan działania jest taki:
- Aktualizujemy plan lokalu, dokumentując mostki cieplne, kubatury pomieszczenia, załączająć dokumentację zdjęciową.
- Dzielimy przestrzeń na strefy, określamy lokalizacje termostatów, szacujemy maksymalną potrzebną ilość wymiany powietrza (planując na przyszłość wentylację mechaniczną).
- Dokonujemy punktowej ingerencji w podwieszany sufit i dokumentujemy co nad nim jest, w jaki sposób moglibyśmy zamontować sprzęt itd.
- Określamy przebiegi kanałów wentylacyjnych.
- Przekazujemy paczkę informacji do instalatora, otrzymujemy finalną wycenę ich części instalacji, umowę.
- Podpisujemy umowę, przekazujemy zaliczkę zamawiając sprzęt.
- Instalator montuje jednostkę, napełnia czynnikiem. My wpinamy ją do prądu.
- Montujemy resztę instalacji wentylacyjnej, termostaty itd.
Planuję zabrać się za plan lokalu w ten weekend, ew. w przyszłym tygodniu.